دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193518
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1395 21:24
تعداد مشاهدات : 282

تحقيق پاياني _مدرسه علميه الزهرا(س)واوان

نقش ایمان به معاد در زندگی از دیدگاه امام علی (علیه السلام)

سپاس خداوندی را که نعمت ها را بر بهترین بندگان خویش بخشیده است و آنان را به انس و الفت به خود دعوت نموده و بهره ی آنان را از لذت بردن به وسیله ی مشاهده ی نعمت و عظمت خویش زیاد کرده است و دل های ایشان را با مناجات خود آرامش بخشیده و ایشان در خلوت با خدای خویش به شناخت و مطالعه ی جلال و عظمت ذات مقدسش پرداخته اند و درود و رحمت بی کران بر محمد (صلی الله علیه و آله) خاتم انبیاء الهی و بر خاندان و یاران پاک و مطهرش باد. در گستره بی کران هستی و جذبه ی پرشور حیات، نقطه ی اوج رشد و کمال انسان، رسیدن به قرب الهی و جلب رضایت حق تعالی است که رضوان من الله اکبر. برای نیل چنین کمالی، پیامبران و محبت های الهی، آیات حق را بر بشر متذکر شدند تا پرده های غفلت و غرور و نادانی را از سرای اندیشه و دل وی بزدایند و رسالت خویش را در عمق جان های مشتاق ایفا نمایند. بر این اساس معاد به عنوان یک مسأله مهم و سازنده ی تربیتی و فقهی در جامعه بسیار مهم است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش ایمان به معاد در زندگی از دیدگاه امام علی (علیه السلام)


1395

 

 هاجر رحيمي

 

سركار خانم يكتا پور


 سركار خانم خليلي

 

ایمان به معاد، مرگ و زندگی، امام علی (علیه السلام)

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

دنیا از دیدگاه امام علی (علیه السلام) محل آمد و شد و گذر است، نباید به آن اعتماد کرد و آخرت را که پایدار و سرای جاویدان است را باید در نظر داشت، اعمال و نیت ها را باید اصلاح کرد و برای آن سرای جاوید خود را آماده کرد. یاد معاد انسان را از هر گونه زشتی و ناشایستگی باز می دارد و بهترین دلیل برای اثبات بی اعتبار، دانستن دنیاست و این در کلام امیرالمومنین مشهود است که ایشان می فرمایند: ای مردم، بدانید، دنیا آرزومندان خود را می فریبد و مغرور می کند و به دلدادگان خود توجه می کند و یا ایشان در سایر خطبه ها به گونه ای دیگر ارشاد می کنند و می فرمایند که دنیا دوستی سبب غفلت و دور شدن از خداوند رحمن و رحیم می شود و توجه به آخرت و آماده شدن برای آن سبب ایصال و نزدیک شدن به خداوند است.

کسی که ایمان به معاد داشته باشد این را درک می کند که تمامی اعمال در روز قیامت از خرد و کلان، ریز و درشت تجسم پیدا می کند و سنجیده می شود و معیار اصلی سنجش اعمال تبعیت و پیروی از امام است. هر چه انسان در اعمال و رفتار خود از انسان کامل که (پیامبر و امیرالمومنین و امامان) بهره بگیرد، مراتب ایمان خود را می تواند ارتقا دهد و به مرحله ی عمل برساند و تقوا را پیشه کند و به عنوان یک مسلمان با ایمان و متقی می تواند جامعه را رنگ و سوی الهی دهد و نقش بسزایی داشته باشد.

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :