چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193491
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1386 13:26
تعداد مشاهدات : 263

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

گیاهان قرآنی در قرآن

موضوع تحقیق گیاهان قرآنی و خواص دارویی آنها می باشد . در این تحقیق سعی شده به شناسایی گیاهان در قرآن از طریق لغت و تفسیر و حدیث و علوم تجربی پرداخته شود . در این تحقیق منابع گسترده ای در زمینه تفسیر و حدیث و لغت و علوم تجربی مورد بررسی قرار گرفته و سعی شده که مطالب ذکر شده با موضوع تحقیق ارتباط مستقیم داشته و از بیان زواید پرهیز شود. روش انجام کار بدین صورت بوده که ابتدا به بیان معنای گیاهان در کتب لغت پرداخته شده و اقوال گوناگون که در معنای گیاه یا میوه آمده مطرح شده است ، تعداد ذکر این گیاه نیز در انتها آمد است . در قسمت بعد به کتب تفسیر مراجعه شده و آیات مربوط به آن گیاه به صورت مجزا بررسی شده و یک تفسیر اجمالی از آیه و شأن نزول آن آمده سپس سعی شده آنچه در مورد گیاه در تفاسیر آمده به صورت طبقه بندی شده بررسی شده و نوشته شود و اگر درباره خواص گیاه سخنی به میان آمده باشد مطرح شود . در انتها اگر حدیثی در باب موضوع مورد بحث در تفاسیر آمده باشد به عنوان شاهد مثال ذکر می شود . در قسمت بعد به احادیثی که به بیان خواص گیاه پرداخته است ، آمده و سعی شده یک ترجمه کوتاه و اجمالی درباره آن ذکر شود . قسمت آخر به بیان خواص و ترکیبات و نوع گیاه پرداخته است و این قسمت مکملی بر قسمتهای قبلی شده است . تمام این گیاهان در سه بخش کلی جای داده شده اند . در بخش اول گیاهانی که به عنوان نعمت در قرآن ذکر شده است بیان شده . این بخش به دو فصل کلی تقسیم شده : فصل اول گیاهانی که در دنیا به عنوان نعمت به بندگان ارزانی شده و فصل دوم گیاهانی که در بهشت در دسترس مومنان قرار گرفته بخش دوم گیاهانی که در قرآن وسیله عذاب قرار گرفته بیان شده است . فصل اول گیاهانی که در دنیا وسیله عذاب قرار گرفته و فصل دوم گیاهانی که وسیله عذاب دوزخیان است .بخش سوم گیاهانی که در این دو بخش جای نگرفته اند ، بیان شده اند . فصل اول به بیان درختهای معنوی می پردازد و فصل دوم تین و خردل را توضیح می دهد .

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

گیاهان قرآنی در قرآن

 

 

1386

زهرا شکاری

فروغ السادات سجادی فر  

فرزانه السادات نیکو برش

گیاه، گیاه قرآنی ، خواص و ترکیبات گیاه، نعمت ، عذاب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع تحقیق گیاهان قرآنی و خواص دارویی آنها می باشد . در این تحقیق سعی شده به شناسایی گیاهان در قرآن از طریق لغت و تفسیر و حدیث  و علوم تجربی پرداخته شود .

در این تحقیق منابع گسترده ای در زمینه تفسیر و حدیث و لغت و علوم تجربی مورد بررسی قرار گرفته و سعی شده که مطالب ذکر شده با موضوع تحقیق ارتباط مستقیم داشته و از بیان زواید پرهیز شود.

روش انجام کار بدین صورت بوده که ابتدا به بیان معنای گیاهان در کتب لغت پرداخته شده و اقوال گوناگون که در معنای گیاه یا میوه آمده مطرح شده است ، تعداد ذکر این گیاه نیز در انتها آمد است . در قسمت بعد  به کتب تفسیر مراجعه شده و آیات مربوط به آن گیاه به صورت مجزا بررسی شده و یک تفسیر اجمالی از آیه و شأن نزول آن آمده  سپس سعی شده آنچه در مورد گیاه در تفاسیر آمده به صورت طبقه بندی شده بررسی شده و نوشته شود و اگر درباره خواص گیاه سخنی به میان آمده باشد مطرح شود . در انتها اگر حدیثی در باب موضوع مورد بحث در تفاسیر آمده باشد به عنوان شاهد مثال ذکر می شود .

در قسمت بعد به احادیثی که به بیان خواص گیاه پرداخته است ، آمده و سعی شده یک ترجمه کوتاه و اجمالی درباره آن ذکر شود . قسمت آخر به بیان خواص و ترکیبات و نوع گیاه پرداخته است و این قسمت مکملی بر قسمتهای قبلی شده است .

تمام این گیاهان در سه بخش کلی جای داده شده اند . در بخش اول گیاهانی که به عنوان نعمت در قرآن ذکر شده است بیان شده . این بخش به دو فصل کلی تقسیم شده : فصل اول گیاهانی که در دنیا به عنوان نعمت به بندگان ارزانی شده و فصل دوم گیاهانی که در بهشت در دسترس مومنان قرار گرفته بخش دوم گیاهانی که در قرآن وسیله عذاب قرار گرفته بیان شده است . فصل اول گیاهانی که در دنیا وسیله  عذاب قرار گرفته و فصل دوم گیاهانی که وسیله عذاب دوزخیان است .بخش سوم گیاهانی که در این دو بخش جای نگرفته اند ، بیان شده اند . فصل اول به بیان درختهای معنوی می پردازد و فصل دوم تین و خردل را توضیح می دهد .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :