دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193490
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1388 13:25
تعداد مشاهدات : 203

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

دین و دنیا

غرق شدن در دنیا و مادیات و فراموش کردن آخرت، در آ یات قرآن و روایات معصومین مورد مذمت شدید قرار گرفته است. البته نه اینکه دنیا به طورکلی بد است و مورد مذمت، و نه اینکه صددرصد مورد مدح و ستایش است بلکه می توان بین روایات وارده در مدح دنیا و اخبار دال بر ذم دنیا به این صورت جمع کرد که دنیایی که انسان را از آخرت و عمل برای آن بازدارد مورد مذمت است، و دنیایی که وسیله ای برای نجات انسان و موجبی برای انجام عمل صالح برای آخرت باشد ممدوح است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ............ کریمه اهل بیت علیهم السلام.......

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

دین و دنیا

1390

زینب محمدی

خانم فخرایی

سید ضیاء هاشمی

دین، دنیا، انسان

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

دنیا به معنی پست و نزدیک است و به هر چیزی که انسان در دنیا به آن مایل است و بهره و نصیب و لذتش مربوط به قبل از مرگ است دنیا گفته می شود که گاهی مذموم و گاهی ممدوح است.

دنیایی که هر فرد در آن زندگی می کند به تناسب رفتارها و اعتقادات و گفتار وی یا دنیای باطلی است یا برحق است. اگر امور دنیوی موجب بازداشتن انسان از عمل صالح و آخرت شود مورد مذمت است اما اگر وسیله ای برای نجات انسان از بدی و انحراف باشد و وسیله ای برای انجام اعمال صالحه برای سعادت اخروی باشد ممدوح است. افرادی که در دامان دین الهی تربیت شده اند هدف از دنیا را دینداری می دانند چراکه فطرت انسانی براساس دین الهی سرشته شده است، ایشان رنگ خدایی به اعتقاد و اعمال و اخلاق خویش می زنند و نعمت های دنیا را در راه رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی به کار می برند و از حیاتی معقول بهره مند می گردند. ائمه علیهم السلام که راهنمایان بشر به سوی کمال هستند سفارشات کافی و وافی درمورد رفتار صحیح در دنیا دارند که همگی برگرفته از آیات نورانی قرآن کریم است و خردمندان به بهترین وجه آنها را به کار برده به سعادت دارَیْن نائل می شوند.

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :