سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193483
تاریخ انتشار : 16 مهر 1386 13:13
تعداد مشاهدات : 177

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

انتظار جوان از دين

سخن گفتن از جوان با آن همه شور و هيجان و احساس و عاطفه و در عين حال همراه با تهور و بي باكي كه مسلما لازمه دوران جواني است نمي تواند كار ساده اي باشد . چه رسد به دين جوان و مرحله آخر آن يعني انتظار جوان از دين . لغت شناسان هركدام از واژه هاي جوان ، دين و انتظار را به تنهايي به طور جامع و كامل تعريف كرده و به بررسي لغوي آن پرداخته اند . ولي آيا به تركيب اين سه واژه هم نيز عنايتي شده است ، آيا به جواني كه در ابتداي راه پر تلاطم زندگي دنيايي ، براي كسب توشه آخرت است توجهي شده است . چگونه مي توان دين را به نوعي باز مطرح كرد كه با روحيه پر از سؤال او ، همراه با لطافت طبع او پاسخ گفت . چگونه مي توان ديني را به او عرضه كرد كه شك و شبهه را برايش برطرف كند ؟ چگونه مي توان ديني را عنوان كرد كه انتظارش را برطرف كند؟ يا نه اصلاً او چه انتظاري از دين دارد ؟ او چه انتظاري از چه ديني دارد و آيا دين و آئين و روشي كه مطرح مي شود مي تواند باعث اغناء او شود ، او را راضي كند و طوفان پر خروش درون وي را خاموش كند ، مي تواند درياي پر از جوش و خروشش را آرام كند ، مي تواند استعدادهاي غليان يافته او را سر و سامان دهد يا برعكس باعث فروكش كردن استعدادهاي نهفته او مي شود و اورا بي آنكه چيزي از دين نصيبش شود به دامان بيگانگاني سوق دهد كه به طور محسوسي اين هدف را دنبال كرده و از آن سود مي برند .اما آنچه جوان جستجو گر عصر حاضر به دنبال آن است سؤالات بيشماري است كه نتوانسته براي آن جوابي را بيابد جوابي كه به سادگي مي تواند او را از گردباد افكار پوچ برهاند و سمت و سو و راه مناسب را برايش پيدا كند . چگونه مي توان روش ، قانون ، مرام و منشي را به او نشان داد كه او را ملزم به رعايت آن كند . كامل و جامع باشد ، احتياجات و نيازها او را برطرف كند ، او را به رشد و بالندگي برساند و به او هويتي دهد كه نشانگر شخصيت والاي او شود ، همانطور كه در ارقام و آمار امروزه مشاهده مي شود جوانان دنياي كنوني به علت برآورده نشدن نيازشان از چيزي كه در قالب دين و مذهب به آنها ارائه مي شود به چه ورطه هولناكي پرتاب شده اند و در چه منجلابي در حال غرق شدن هستند و اين علّتي جز اين نمي تواند داشته باشد كه آن چيزي كه به عنوان دين بيان شده نتوانسته است احتياجات روحي و رواني و به دنبال آن نيازهاي معيشتي ، جنسي و... را برآورده كند ، بنابراين در صدد بي نياز نمودن خود از حوائجش بر مي آيد و به هر طريق و روشي چنگ مي زند ، هر مرام و مسلكي را امتحان مي كند و ناخواسته آن را شور جواني و حس كنجكاوي پايان نا پذير دوران جواني مي نامد غافل از اينكه در همين نزديكي حتي نزديكتر از آن كه بشود تصور كرد خداوند براي هدايت او چاره انديشيده و درصدد اغناي حاجات اوست و به تبيين ديني پرداخته كه توسط رسولش نبي اكرم (صلي الله عليه و آله) فرستاده شده است و سفارش اكيد كرده كه به جوانان توجه خاص عنايت شود . اينك به اين مقوله مهم پرداخته و به بررسي اين نيازها و دين مكفي كه آورنده اين انتظارات است مي پردازيم انشاء الله كه با توجه خاص ولي عصر (عج تعالي فرجه الشريف) و عنايت خاصه پروردگار بتوانيم توفيقي حاصل نمائيم

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

انتظار جوان از دين

 

 

1386

ندا علي قلعه باباخاني

زهرا رحمانی

فرزانه السادات نیکو برش

انتظار، جوان، دین

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

سخن گفتن از جوان با آن همه شور و هيجان و احساس و عاطفه و در عين حال همراه با تهور و بي باكي كه مسلما لازمه دوران جواني است نمي تواند كار ساده اي باشد . چه رسد به دين جوان و مرحله آخر آن يعني انتظار جوان از دين . لغت شناسان هركدام از واژه هاي جوان ، دين و انتظار را به تنهايي به طور جامع و كامل تعريف كرده و به بررسي لغوي آن پرداخته اند . ولي آيا به تركيب اين سه واژه هم نيز عنايتي شده است ، آيا به جواني كه در ابتداي راه پر تلاطم زندگي دنيايي ، براي كسب توشه آخرت است توجهي شده است . چگونه مي توان دين را به نوعي باز مطرح كرد كه با روحيه پر از سؤال او ، همراه با لطافت طبع او پاسخ گفت . چگونه مي توان ديني را به او عرضه كرد كه شك و شبهه را برايش برطرف كند ؟

 چگونه مي توان ديني را عنوان كرد كه انتظارش را برطرف كند؟ يا نه اصلاً او چه انتظاري از دين دارد ؟ او چه انتظاري از چه ديني دارد و آيا دين و آئين و روشي كه مطرح مي شود مي تواند باعث اغناء او شود ، او را راضي كند و طوفان پر خروش درون وي را خاموش كند ، مي تواند درياي پر از جوش و خروشش را آرام كند ، مي تواند استعدادهاي غليان يافته او را سر و سامان دهد يا برعكس باعث فروكش كردن استعدادهاي نهفته او مي شود و اورا بي آنكه چيزي از دين نصيبش شود به دامان بيگانگاني سوق دهد كه به طور محسوسي اين هدف را دنبال كرده و از آن سود مي برند .اما آنچه جوان جستجو گر عصر حاضر به دنبال آن است سؤالات بيشماري است كه نتوانسته براي آن جوابي را بيابد جوابي كه به سادگي مي تواند او را از گردباد افكار پوچ برهاند و سمت و سو و راه مناسب را برايش پيدا كند .

 چگونه مي توان روش ، قانون ، مرام و منشي را به او نشان داد كه او را ملزم به رعايت آن كند . كامل و جامع باشد ، احتياجات و نيازها او را برطرف كند ، او را به رشد و بالندگي برساند و به او هويتي دهد كه نشانگر شخصيت والاي او شود ، همانطور كه در ارقام و آمار امروزه مشاهده  مي شود جوانان دنياي كنوني به علت برآورده نشدن نيازشان از چيزي كه در قالب دين و مذهب به آنها ارائه مي شود به چه ورطه هولناكي پرتاب شده اند و در چه منجلابي در حال غرق شدن هستند و اين علّتي جز اين نمي تواند داشته باشد كه آن چيزي كه به عنوان دين بيان شده نتوانسته است احتياجات روحي و رواني و به دنبال آن نيازهاي معيشتي ، جنسي و... را برآورده كند ، بنابراين در صدد بي نياز نمودن  خود از حوائجش بر مي آيد  و به هر طريق و روشي چنگ مي زند ، هر مرام و مسلكي را امتحان مي كند و ناخواسته آن را شور جواني و حس كنجكاوي پايان نا پذير دوران جواني مي نامد غافل از اينكه در همين نزديكي حتي نزديكتر از آن كه بشود تصور كرد خداوند براي هدايت او چاره انديشيده و درصدد اغناي حاجات اوست و به تبيين ديني پرداخته كه توسط رسولش نبي اكرم (صلي الله عليه و آله) فرستاده شده است و سفارش اكيد كرده كه به جوانان توجه خاص عنايت شود . اينك به اين مقوله مهم پرداخته و به بررسي اين نيازها و دين مكفي كه آورنده اين انتظارات است مي پردازيم انشاء الله كه با توجه خاص ولي عصر (عج تعالي فرجه الشريف) و عنايت خاصه پروردگار بتوانيم توفيقي حاصل نمائيم .

کلید واژه : انتظار، جوان، دین

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :