سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193475
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1390 12:54
تعداد مشاهدات : 238

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

بررسی اسلام ستیزی در ده فیلم شاخص هالیوودی

اهمیت و جایگاه سینما در جوامع امروز غیر قابل کتمان است و ارباب سینما یعی هالیوود، هم در عرصه هنرصنعت سینما و هم در عرصه القاء مسائل سیاسی، پیشتاز بوده است.هالیوود جزء مهمترین مراکز فیلم سازی در دنیا و یکی از تاثیر گذارترین عنصر فرهنگی صادراتی ایالات متحده آمریکا به جهان خارج به شمار می رود. با مرور اجمالی پروتکل های جهانی یهود به سهولت درمی یابیم، که صهیونیسم بین الملل به هدفی کمتر از تصاحب کامل دنیا نمی اندیشد. بنابر این یکی از مهمترین عواملی که صهیونیست ها برای اعمال نفوذ در آراء و تصمیمات کنگره آمریکا و جهت دهی افکار عمومی به نفع خود به کار می گیرند، سیطره آنها بر وسایل ارتباط جمعی و به خصوص سینما در آمریکاست.گسترش روز افزون مسلمانان در سراسر جهان، اربابان استعمار و استکبار را به تکاپو انداخته است که به مقابله با این قدرت بزرگ جهانی بپردازند. از این رو سعی در تخریب چهره اسلام در جهان را دارند، و اینطور القا کرده اند که اسلام دین خشونت است و باید از آن ترسید و برای مقابله با آن آماده شد. از این رو فیلم هایی در راستای اسلام ستیزی ساخته اند. فیلم هایی که چهره اسلام را چهره ترور و خشونت معرفی می کند. مسلمانان را عقب مانده، وحشی و به دور از هر گونه اخلاق و یا پولدارانی احمق و یا قدرتمندانی بی رحم به نمایش در می آورند. و البته رایج ترین و عمیق ترین تصویر از مسلمانان، تروریست و متعصب بودن آن هاست. نشان می دهند که آنان با ظاهری چون ابروهای کلفت، ریش های سیاه، پوشش سر عربی و با اعمالی چون نماز و قرآن و ذکرهای قرآنی، دست به اعمال وحشیانه و کشتار مردم بی گناه می زنند. انگیزه این پژوهش از بررسی فیلمهای هالیوودی، روشن ساختن جایگاه اسلام و مسلمانان در فیلم ها و میزان انطباق محتوا و آموزه های این فیلم با آموزه های ناب اسلام بوده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ............ کریمه اهل بیت علیهم السلام.......

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی اسلام ستیزی در ده فیلم شاخص هالیوودی

 

1390

زهره قاسمی

خانم آفرین کیا

آقای دکتر هاشمی

اسلام. اسلام ستیزی. غرب. جنگ. صلح. جهاد. رسانه. سینما.  فیلم. تروریسم. هالیوود

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

جهان امروز را می توان جهان رسانه ها به ویژه رسانه های تصویری نامید؛ که عملی دو سویه دارد، زیرا هم می تواند عملکردی در جهت تعالی فرهنگ ها داشته باشد و هم می تواند در خدمت سودجویان و استعمارگران ، و بیانگر جعلیاتی که به اسم واقعیت، به نمایش در می آورند، باشد.

امروزه نظام تصویری هالیوود در زمینه ها و موضوعات مختلف سالانه حدود 950 فیلم سینمایی تولید می کند که حدود 80% از  تولیدات سینمای جهان از آن تغذیه می شوند. نظام تصویری هالیوود به این نتیجه رسیده که موفقترین راهی که می توان با آن ذهن مردم را در جهت اهدافی خاص تغییر داد، سیطره و نفوذ بر رسانه های خبری جهان است.

از طرفی با توجه به الهی بودن دین اسلام و تعلیمات انسان ساز و رهایی بخش قرآن، اسلام گرایی در جهان رو به فزونی گذاشته است و این موضوع نمی تواند خوشایند استعمارگران و سود جویان غرب باشد. زیرا تعلیمات اسلام هرگونه تبعیض و ظلم و استکبار را تاب نمی آوردو به مقابله با آن برمی خیزد. انقلاب اسلامی ایران نمونه بارز این موضوع است و با الگو گیری جوامع از این انقلاب، شاهد حرکت جوامع دیگر در سطح جهان هستیم.

این دلایل باعث شده است که اربابان استعمار شروع به تبلیغ بر علیه دین اسلام را در دستور کار قرار داده، و چون نمی توانند آن را حذف یا نابود کنند به تحریف و مخدوش کردن چهره آن پرداخته، واسلامی که منادی خیر و صلح برای بشریت است را، عامل جنگ و ناامنی در جهان معرفی می کنند.

هالیوود با اتکا بر پشتوانه اقتصادی و ابزارهای تبلیغاتی و با حمایت همه جانبه آمریکا و سردمداران صهیونیستی آن، فیلم های زیادی را با موضوعیت « اسلام ستیزی» به بازار روانه کرده است.

محوریت این فیلمها اسلام هراسی، اسلام گریزی و وحشت از مسلمانان می باشد. مسلمانان که عموما عرب نشان داده می شوند انسانهای غیر متمدن و تروریست هستند که جان هیچ یک از انسان ها ،حتی خودشان را محترم نمی شمارند. اسلام دینی بیگانه، خشن، متجاوز، تهدید کننده و حامی تروریسم تلقی می گردد؛ که پیروانش وحشی، غیر منطقی، ابتدائی و... می باشند. از این رو خصومت با اسلام و مسلمین و حذف آن ها از صحنه های جهانی، طبیعی و لازم به شمار می رود.

نتیجه اینکه محتوای فیلمهای هالیوودی با محتوای اسلام و تعالیم قرآن انطباق ندارد.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :