دوشنبه - 2018 آگوست 20 - 9 ذيحجه 1439 - 29 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193469
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1386 12:11
تعداد مشاهدات : 271

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

تدابیر پیشگیرانه از بی حجابی درقوانین جمهوری اسلامی ایران

معضل بی حجابی گونه ای از انحرافات اجتماعی است که جامعه ی ایران با آن روبرو بوده و در سال های اخیر این معضل روند رو به افزایشی نیز داشته است. در برخورد با این مسأله از حیث تبیین مفهوم و تعیین قلمرو و نحوه برخورد مشکل وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد فساد در جامعه و برقراری امنیت اجتماعی و فرهنگی، برخورد با کسانی که حجاب را در جامعه رعایت نمی کنند لازم می باشد؛ قانونگذار ایران نیز به تبع این امر اقدام به جرم انگاری رعایت نکردن حجاب توسط زنان در تبصره مذکور در ماده 638 قانون مجازات اسلامی نموده است که البته تبصره مذکور در حال حاضر کارایی لازم را ندارد. اما آنچه در جامعه امروز ایران می تواند در جهت کاهش یا به حداقل رساندن بی حجابی بسیار مؤثر باشد، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه غیر کیفری است تا سبب نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در افراد جامعه گردد. در اجرای این امر حکومت، خانواده، رسانه ها (بخصوص تلویزیون و سینما) و ترویج سنت امر به معروف و نهی از منکر در میان آحاد افراد جامعه نقش بسیار مهمی دارند. در نگارش این تحقیق تلاش شده است تا نقاط ضعف و قوت قانونی حمایت از حجاب و مقابله با بی حجابی بیان و توضیحاتی در راستای آن ارائه و راههای نهادینه شدن امر حجاب در بانوان بررسی گردد.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تدابیر پیشگیرانه از بی حجابی  درقوانین جمهوری اسلامی ایران

 

1386

 

حکیمه مفتح   

خدیجه بوترابی

شهربانو محلاتی

 

حجاب، عفاف، بی حجابی، کیفر، امر به معروف و نهی از منکر

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

معضل بی حجابی گونه ای از انحرافات اجتماعی است که جامعه ی ایران با آن روبرو بوده و در سال های اخیر این معضل روند رو به افزایشی نیز داشته است. در برخورد با این مسأله از حیث تبیین مفهوم و تعیین قلمرو و نحوه برخورد مشکل وجود دارد. 

برای جلوگیری از ایجاد فساد در جامعه و برقراری امنیت اجتماعی و فرهنگی، برخورد با کسانی که حجاب را در جامعه رعایت نمی کنند لازم می باشد؛ قانونگذار ایران نیز به تبع این امر اقدام به جرم انگاری رعایت نکردن حجاب توسط زنان در تبصره مذکور در ماده 638 قانون مجازات اسلامی نموده است که البته تبصره مذکور در حال حاضر کارایی لازم را ندارد.

اما آنچه در جامعه امروز ایران می تواند در جهت کاهش یا به حداقل رساندن بی حجابی بسیار مؤثر باشد، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه غیر کیفری است تا سبب نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در افراد جامعه گردد. در اجرای این امر حکومت، خانواده، رسانه ها (بخصوص تلویزیون و سینما) و ترویج سنت امر به معروف و نهی از منکر در میان آحاد افراد جامعه نقش بسیار مهمی دارند.

در نگارش این تحقیق تلاش شده است تا نقاط ضعف و قوت قانونی حمایت از حجاب و مقابله با   بی حجابی بیان و توضیحاتی در راستای آن ارائه و راههای نهادینه شدن امر حجاب در بانوان بررسی گردد.

کلید واژه: حجاب، عفاف، بی حجابی، کیفر، امر به معروف و نهی از منکر.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :