سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193409
تاریخ انتشار : 13 آذر 1393 13:28
تعداد مشاهدات : 155

تحقیق پایانی_مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

آثار تهاجم فرهنگی در نظام خانواده های مسلمان

واقعیت آن است که پیروزی انقلاب اسلامی و برپایی حکومت براساس آموزه های اسلام و تأسیس جمهوری اسلامی در ایران، نظام سلطه و استکبار جهانی را به وحشت انداخت چرا که آنان مهم ترین سرسپرده خود- محمدرضا پهلوی- را در منطقه از دست داده بودند و به جای آن پرچم حکومتی برافراشته شده بود که ندای حکومت ا...، دفاع از مظلومان و مستضعفان عالم و احیای ارزش های اسلامی را سر می داد، نظامی که با صدور اندیشه های انقلابی اش ملت های مسلمان منطقه و بلکه جهان را بیدار و البته امیدوار به رهایی از یوغ ستم استکبار خارجی و استبداد داخلی کرد و البته این امیدواری سرانجام به ثمر نشست، خیزش و بیداری اسلامی ملت های مسلمان در مصر، تونس، بحرین، یمن، اردن، ... میوه های شیرین انقلاب اسلامی است که سی و دو سال پیش در ایران اتفاق افتاد، در واقع انقلاب اسلامی به تولید انبوه خود رسیده است و اندیشه های آرمانی آن در حال تکثیر است بنابراین سران به وحشت افتاده، غرب در راستای منافع راهبردی و ارزش های لیبرال دمکراسی خود دست به اقدام های بسیاری از قبیل ترور شخصیت ها طراحی کودتا، تحریک گروههای تجزیه طلب، جنگ تحمیلی، تحریم های گسترده و ... برای مهار و براندازی نظام جمهوری اسلامی زدند چرا که منبع جوشان ارزش های اسلامی، ایران بود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 آثار تهاجم فرهنگي در نظام خانواده هاي مسلمان

 

 

1393

 

 ثریا

عباسی تازه کندی

 

 فاطمه محمدی

 
 حجه الاسلام آقای محفوظی 

خانواده،فرهنگی،تهاجم فرهنگی

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

تحقيق حاضر با عنوان (آثار تهاجم فرهنگي در نظام خانواده هاي مسلمان) درصدد بررسي اين موضوع است كه خانواده اصيل اسلامي كه با دستورات اسلام زندگي مي كنند؛ چگونه غرب و تهاجم فرهنگي باعث تزلزل آن مي شود. بنابراين فرهنگ و داشتن فرهنگ اسلامي در خانواده اسلامي يك نياز طبيعي است. تأثير عميق تهاجم هاي فرهنگي در خانواده، باعث از بين رفتن روح تربيت سالم اعضاي خانواده از لحاظ عاطفي، رفتاري و فضائل اخلاقي و از بين رفتن تمايل معنوي خانواده است.
دين اسلام كه براي راهنمايي و تأمين سعادت بشر نازل شده است تمام ابعاد وجودي او را در تمام مراحل زندگي اش رعايت كرده، بنابراين اعضاي خانواده براي جلوگيري كردن از قرار گرفتن در برابر تهاجم فرهنگي راههايي را پيش رو دارند، يكي از اين راهها بالا بردن بينش معنوي و ايماني اعضاي خانواده است، كه انجام وظايف ديني باعث استحكام خانواده مي شود.
اين مسأله در چهارچوب اصول خاصي قرار دارد از جمله اينكه: خانواده مهم ترين ركن اجتماعي ايرانيان است و تعهد به نظام خانواده از صفات برجسته ماست. هنجارهايي كه نسل به نسل و سينه به سينه منتقل شده و همچنان پويا و با نشاط در حال تداوم است. ارزش گذاري تقدس آميز به مقام مادر و زن در خانواده، در ايران قدمتي باستاني دارد و بعد از ورود اسلام نيز اين ارزش ها هر چه بيشتر تقويت شده است، نبي مكرم اسلام و ائمه هدي عليهم السلام نيز بر اصالت خانواده و حفظ و حراست آن تأكيد ورزيده اند، چرا كه توليد و تربيت نسل سالم، متقي و با نشاط در گروي پايبندي به پاكدامني و حفظ  حدود روابط زناشويي در حريم مقدس خانواده است، و اگر اين حدود به هر دليلي مخدوش شود، جامعه از توليد نسل دين مدار ناتوان خواهد بود و دقيقاً به همين دليل است كه غرب بيشتر از هر جايي، خانواده را مورد تهاجم قرار مي دهد. انگيزه تهاجم نخست ايجاد جو خودباختگي و روح بي تفاوتي در جامعه نسبت به ارزش هاي اصيل خودي و تخريب هويت مذهبي و ملي آن جامعه مي باشد، سپس ايجاد جامعه اي تازه كه تفكرات و باورهاي جهان غرب را بپذيرد و عقايد و ارزش هاي ديني و فكري خود را دور بريزد.
شيوه هاي مختلفي براي مقابله با تهاجم فرهنگي وجود دارد، كه آگاه كردن مردم از اهداف فرهنگ سازان غربي و ترويج ارزش هاي معنوي مي تواند كمك كننده در اين راه باشد.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :