جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192154
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 11:15
تعداد بازدید : 253

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

جریان شناسی نفاق در اسلام و تطبیق آن با فتنه 88

موضوع نفاق وفتنه یک موضوع اخلاقی سیاسی است و از مسائل مهم تاریخ اسلام است که در آیات مختلف قرآن به آن اشاره شده است. نفاق یک صفت رذیله ی اخلاقی انسان است که در صورت عدم کنترل آن باعث ایجاد خطر برای اسلام و مسلمین می شود. گونه های مختلفی از نفاق و فتنه از صدر اسلام تا کنون به وقوع پیوسته که یک نمونه ی بارز آن در عصر حاضرفتنه سال 1388 بود که جامه و نظام اسلامی را با چالش مواجه کرد. این تحقیق در ابتدا به بررسی نفاق در اسلام و به حوادث دوران امام علی (علیه السلام) می پردازد ودر ادامه چگونگی وقوع فتنه 88 وعلل وعوامل آن پرداخته و شباهت ها و تفاوت های فتنه در اسلام را با فتنه 88 بیان می کند ودر آخر به روش های دفع فتنه و راههای جلوگیری از آن می پردازد.این تحقیق از نظر نوع پژوهش کاربردی و روش آن توصیفی است ووشیوه ی جمع آوری اطلاعات در آن کتابخانه ای است،که در سه فصل ارایه می گردد. محتوای این پژوهش بدین گونه می باشد که هنگامی که صفت رذیله ی نفاق در فرد یا افرادی شدت یابد باعث ایجاد فتنه می شود که علل و انگیزه های دنیایی فرد را به این سمت سوق می دهد و برای رسیدن به هدف اصلی خود دست به جریان سازی هایی می زنند که می توان با استفاده از سیره معصومین و نیز حرکت کردن بر محور قرآن این جریان ها را شناسایی کرد و به مقابله با آن ها پرداخت همچنان که پرونده فتنه88 با تدبیر رهبر معظم انقلاب و حضور موثر مردم بسته شد و سران فتنه ناکام ماندند. ونیز می توان با افزودن بصیرت و آگاهی مردم و حمایت از رهبری جامعه از بروز بسیاری از فتنه ها جلوگیری کرد.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جریان شناسی نفاق در اسلام و تطبیق آن با فتنه 88

 

1395

 

ناهید تقی ملا    

فرزانه السادات نیکو برش

نیره قوی

 

جریان شناسی  ، نفاق ، امام علی (ع) ، فتنه ، فتنه 88.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع نفاق وفتنه یک موضوع اخلاقی سیاسی است و از مسائل مهم تاریخ اسلام است که در آیات مختلف قرآن به آن اشاره شده است. نفاق یک صفت رذیله ی اخلاقی انسان است که در صورت عدم کنترل آن باعث ایجاد خطر برای اسلام و مسلمین می شود. گونه های مختلفی از نفاق و فتنه از صدر اسلام تا کنون به وقوع پیوسته که یک نمونه ی بارز آن در عصر حاضرفتنه سال 1388 بود که جامه و نظام اسلامی را با چالش مواجه کرد.

 این تحقیق در ابتدا به بررسی نفاق در اسلام و به حوادث دوران امام علی (علیه السلام) می پردازد ودر ادامه چگونگی وقوع فتنه 88 وعلل وعوامل آن پرداخته و شباهت ها و تفاوت های فتنه در اسلام را با فتنه 88 بیان می کند ودر آخر به روش های دفع فتنه و راههای جلوگیری از آن می پردازد.این تحقیق از نظر نوع پژوهش کاربردی و روش آن توصیفی است ووشیوه ی جمع آوری اطلاعات در آن کتابخانه ای است،که در سه فصل ارایه می گردد.

محتوای این پژوهش بدین گونه می باشد که هنگامی که صفت رذیله ی نفاق در فرد یا افرادی شدت یابد باعث ایجاد فتنه می شود که علل و انگیزه های دنیایی فرد را به این سمت سوق می دهد و برای رسیدن به هدف اصلی خود دست به جریان سازی هایی می زنند که می توان با استفاده از سیره معصومین و نیز حرکت کردن بر محور قرآن این جریان ها را شناسایی کرد و به مقابله با آن ها پرداخت همچنان که پرونده فتنه88 با تدبیر رهبر معظم انقلاب و حضور موثر مردم بسته شد و سران فتنه ناکام ماندند. ونیز می توان با افزودن بصیرت و آگاهی مردم و حمایت از رهبری جامعه از بروز بسیاری از فتنه ها جلوگیری کرد.

کلید واژه ها: جریان شناسی  ، نفاق ، امام علی (ع) ، فتنه ، فتنه 88.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :