دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192142
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 11:3
تعداد بازدید : 1978

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

فضایل رفتاری در دعای مکارم الاخلاق

دعای مکارم الاخلاق دعای بیستم صحیفه سجادیه است که از زبان امام سید الساجدین بیان شده است و همانطور که از نامش پیداست دعایی است سراسر اخلاقی که در تمام خواست های امام علیه السلام از خداوند پیرامون مسائل اخلاقی بیان شده است. مکارم الاخلاق آن دسته از خلقیات عادی و رفیعی است که اگر کسی بخواهد انجام دهد یا باید با هوای نفس و غرایز خود بجنگد و در جهت مخالفت آن قدم بردادر یا لااقل باید ندای آن ها را نادیده بگیرد و نسبت به آن ها بی اعتنا باشد. شخص مومن باید بکوشد تا نفس خویش را تجلی آیات الهی قرار دهد و در این راه نیازمند الگویی است که بتواند با اعتماد بر آن در راه خود سازی قدم بردارد علتی که این موضوع انتخاب شد ، آشنا شدن و آگاهی یافتن از معارف اخلاقی اسـت و ایـنکه انسان چطور می تواند مکارم اخلاقی را در قلب و جان خود جاي دهد. امام سجاد علیه السلام در دعای مکارم الاخلاق به بیان نکات عمیقی در مباحث فردی و اجتماعی می پردازد نکاتی که انسان برای رسیدن به کمالات اخلاقی به آن ها نیازمند است.روش ها و هدف های امام سجاد علیه السلام در این دعای با شکوه و زیبا و توجه به آموزه های آن، افق های بسیار بلندی در مقابل انسان می گشاید. در این تحقیق سعی بر این است که به فضایل رفتاری از دو جنبه رفتار فردی و رفتار اجتماعی که در دعای مکارم الاخلاق آمده است پرداخته شود و هدف از بررسی این دعا دقت و تفکر به سوی کمالات اخلاقی است.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فضایل رفتاری در دعای مکارم الاخلاق

 

1395

 

سمانه نعمت زاده   

خدیجه بوترابی   

 

فاطمه  السادات ارفع  

فضیلت، رفتار، دعا، دعای مکارم الاخلاق، صحیفه سجادیه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 دعای مکارم الاخلاق دعای بیستم صحیفه سجادیه است که از زبان امام سید الساجدین بیان شده است و همانطور که از نامش پیداست دعایی است سراسر اخلاقی که در تمام خواست های امام علیه السلام از خداوند پیرامون مسائل اخلاقی بیان شده است. مکارم الاخلاق آن دسته از خلقیات عادی و رفیعی است که اگر کسی بخواهد انجام دهد یا باید با هوای نفس و غرایز خود بجنگد و در جهت مخالفت آن قدم بردادر یا لااقل باید ندای آن ها را نادیده بگیرد و نسبت به آن ها بی اعتنا باشد. شخص مومن باید بکوشد تا نفس خویش را تجلی آیات الهی قرار دهد و در این راه نیازمند الگویی است که بتواند با اعتماد بر آن در راه خود سازی قدم بردارد علتی که این موضوع انتخاب شد ، آشنا شدن و آگاهی یافتن از معارف اخلاقی اسـت و ایـنکه انسان چطور می تواند مکارم اخلاقی را در قلب و جان خود جاي دهد.  امام سجاد علیه السلام در دعای مکارم الاخلاق به بیان نکات عمیقی در مباحث فردی و اجتماعی می پردازد نکاتی که انسان برای رسیدن به کمالات اخلاقی به آن ها نیازمند است.روش ها و هدف های امام سجاد علیه السلام در این دعای با شکوه و زیبا و توجه به آموزه های آن، افق های بسیار بلندی در مقابل انسان می گشاید.

در این تحقیق سعی بر این است که به فضایل رفتاری از دو جنبه رفتار فردی و رفتار اجتماعی که در دعای مکارم الاخلاق آمده است پرداخته شود و هدف از بررسی این دعا دقت و تفکر به سوی کمالات اخلاقی است.

واژگان کلیدی: فضیلت، رفتار، دعا، دعای مکارم الاخلاق، صحیفه سجادیه.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :