دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192135
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1395 10:38
تعداد بازدید : 406

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

شرب خمرو آثار فردی و اجتماعی آن از منظر اسلام

شرب خمر پدیده ای است که اثرات منفی بسیاری بر فرد و اجتماع وارد می کند و در دین اسلام به شدت از آن نهی شده است. اسلام شرب خمر را گناهی کبیره و عامل بسیاری از مشکلات و نا به سامانی ها می داند. خمر در واقع هر نوشیدنی مستی آور است که به سبب آن عقل زایل گردد و از این رو این واژه را که به معنای پنهان کردن است برگزیدند زیرا که عقل را می پوشاند. مصرف الکل در جهان امروز رو به افزایش است و باید با این پدیده به درستی برخورد شود. قطعا یکی از بهترین روش ها ایجاد آگاهی عمومی و آشنا کردن مردم با اثرات شوم شراب خواری است. طبق دیدگاه های مختلف از طرفی خمر دارای مصادیق متعدد است و از سویی دارای فواید و مضرراتی است.شراب در طول تاریخ مورد استفاده بشر قرار گرفته و هرچند در تمام ادیان الهی تحریم شده باز هم افرادی از مصرف آن اجتناب نمی کنند. در اسلام نیز همان طور که بیان شد شرب خمر و خرید و فروش آن حرام اعلام شده و شارب خمر مستحق حد می گردد. البته این احکام تابع مفاسد این امر است. در اینکه شراب خواری حرام است در میان فرق اسلامی تردید و اختلافی وجود ندارد تنها اختلاف بر سر تدریجی یا ابتدایی بودن تحریم است. شراب خواری با تایید علوم اسلامی و پزشکی اثرات بسیار زیادی بر جسم و روح آدمی بر جای می گذارد و به بسیاری از اعضاء بدن مانند کبد و قلب و اعصاب واستخوان وخون...آسیب وارد می کند. اثرات الکل بر روح روان فرد نیز بسیار است و سبب بسیاری از ناهنجاری های شخصیتی در فرد می گردد و از آن مهم تر بر ایمان و معنویت فرد اثر گذار است و در نتیجه آن آخرت فرد را نیز به تباهی میکشد. بی شک اثراتی که شراب بر فرد وارد می کند بسیاری از ابعاد زندگی اجتماعی را در بر می گیرد. شراب خواری سبب کینه و دشمنی و عامل فحشاء و ناامنی اجتماعی است. خانواده های الکلیک خانواده هایی متزلزلند وکسی که الکل مصرف می کند مطرود جامعه است. همچنین الکل زیان های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بسیاری دارد. آمارهای مصرف الکل در جهان رو به افزایش است و بی اطلاعی از عواقب شوم مصرف آن در کنار فرار از مشکلات بی شمار دنیای امروز از عمده دلایل گرایش به الکل است. همچنین اعتیاد به الکل از خطرناک ترین و آسیب زاترین انواع مصرف است و نیازمند مقابله ای جدی تر است. به هرحال شراب خواری با توجه به آثار مخربش به حکم عقل و شریعت باید کنار گذاشته شود و با آن مبارزه گردد.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شرب خمرو آثار فردی و اجتماعی آن از منظر اسلام

 

1395

 

سارا آخوندی اسفاد

عذرا خلیلی

 

فاطمه  السادات ارفع  

خمر. شرب خمر. مسکرات. حرمت. آثار فردی. آثار اجتماعی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

شرب خمر پدیده ای است که اثرات منفی بسیاری بر فرد و اجتماع وارد می کند و در دین اسلام به شدت از آن نهی شده است. اسلام شرب خمر را گناهی کبیره و عامل بسیاری از مشکلات و نا به سامانی ها می داند. خمر در واقع هر نوشیدنی مستی آور است که به سبب آن عقل زایل گردد و از این رو این واژه را که به معنای پنهان کردن است برگزیدند زیرا که عقل را می پوشاند. مصرف الکل در جهان امروز رو به افزایش است و باید با این پدیده به درستی برخورد شود. قطعا یکی از بهترین روش ها ایجاد آگاهی عمومی و آشنا کردن مردم با اثرات شوم شراب خواری است. طبق دیدگاه های مختلف از طرفی خمر دارای مصادیق متعدد است و از سویی دارای فواید و مضرراتی است.شراب در طول تاریخ مورد استفاده بشر قرار گرفته و هرچند در تمام ادیان الهی تحریم شده باز هم افرادی از مصرف آن اجتناب نمی کنند. در اسلام نیز همان طور که بیان شد شرب خمر  و خرید و فروش آن حرام اعلام شده و شارب خمر مستحق حد می گردد. البته این احکام تابع مفاسد این امر است. در اینکه شراب خواری حرام است در میان فرق اسلامی تردید و اختلافی وجود ندارد تنها اختلاف بر سر تدریجی یا ابتدایی بودن تحریم است.

شراب خواری با تایید علوم اسلامی و پزشکی اثرات بسیار زیادی بر جسم و روح آدمی بر جای می گذارد و به بسیاری از اعضاء بدن مانند کبد و قلب و اعصاب واستخوان وخون...آسیب وارد می کند. اثرات الکل بر روح روان فرد نیز بسیار است و سبب بسیاری از ناهنجاری های شخصیتی در فرد می گردد و از آن مهم تر  بر ایمان و معنویت فرد اثر گذار است و در نتیجه آن آخرت فرد را نیز به تباهی میکشد.

بی شک اثراتی که شراب بر فرد وارد می کند بسیاری از ابعاد زندگی اجتماعی را در بر می گیرد. شراب خواری سبب کینه و دشمنی و عامل فحشاء و ناامنی اجتماعی است. خانواده های الکلیک خانواده هایی متزلزلند وکسی که الکل مصرف می کند مطرود جامعه است. همچنین الکل زیان های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بسیاری دارد. آمارهای مصرف الکل در جهان رو به افزایش است و بی اطلاعی از عواقب شوم مصرف آن  در کنار فرار از مشکلات بی شمار دنیای امروز از عمده دلایل گرایش به الکل است. همچنین اعتیاد به الکل از خطرناک ترین و آسیب زاترین انواع مصرف است و نیازمند مقابله ای جدی تر است. به هرحال شراب خواری با توجه به آثار مخربش به حکم عقل و شریعت باید کنار گذاشته شود و با آن مبارزه گردد.

واژگان کلیدی: خمر. شرب خمر. مسکرات. حرمت. آثار فردی. آثار اجتماعی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :