جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192113
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 23:35
تعداد بازدید : 163

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

بررسی تطبیقی اقتصادمقاومتی در صدر اسلام و عصر حاضر

اقتصاد مقاومتي به عنوان راهكار مقابله با تحريم هاست كه به نوعي الگوي اقتصادي است كه برگرفته از فرهنگ و ارزش هاي اسلامي و انقلابي بوده و خصلت بارز آن توانمندي اقتصاد كشور در مقابله با تهديدهاي دشمن و تبديل آنها به فرصتي براي پيشرفت است و اين تحريم هاي اقتصادي نه تهديد،بلكه فرصت ويژه اي هستند كه زير فشار آنها مي توان راهبردهاي اقتصاد مقاومتي را با قدرت و اجماع ملي همراه و پياده سازي آن را تسريع كرد. در اين رويكرد ،كسب ثروت و درآمد ملي از مسيرهايي دنبال مي شود كه قدرت كشور را در فضاي بين المللي تقويت مي كند. اقتصاد مقاومتي ماهيتي مردمي دارد كه مي توانند نقش تعيين كننده اي در آن داشته باشد.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


بررسی تطبیقی اقتصادمقاومتی در صدر اسلام و عصر حاضر

1395
سمانه عظیمی
سمیه اذین مهر
عذرا خلیلی اقتصاد مقاومتی ، تحریم اقتصادی،عصر،صدر اسلام

 


چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


اقتصاد مقاومتی یکی از مسائل مطرح شده روز است که مورد توجه همگان به خصوص رهبر انقلاب است که می توان در تمام سخنرانی های ایشان خط و مشی آن را جستجو کرد.

توجه به اقتصاد مقاومتی که همان راه مقابله با تحریم هاست تاریخچه ای دیرینه دارد که به زمان صدر اسلام می رسد و زائیده اقتصاد اسلامی می باشد که توسط پیامبر (صلی الله علیه وآله) در زمان تحریم ها اجرا می شد؛ امروز نیز با شدت گرفتن تحریم ها علیه ایران همین رویه در پیش گرفته شده ، به دلیل شباهت شرایط حال حاضر با صدر اسلام راهبرد مقابله نیز از سیره پیامبر (صلی الله علیه وآله) الگو برداری شده است. تحریم اقتصادی در هردو دوره راهکار دشمنان اسلام بوده و پیامدهای مشابهی از جمله تورم ، گرانی و بیکاری و کم شدن تجارت و بالارفتن هزینه های دولت و ملت بر مسلمانان تحمیل شده است که هدف دشمنان در اجرای اين راهکار نارضایتی عمومی و جدا کردن مردم از نظام اسلام بوده است.

رهبران اسلام، در صدر اسلام پیامبر (صلی الله علیه وآله) و حال حاضر حضرت خامنه ای ، برای مقابله با این معظل راهکارهایی نظیر اشتغال زایی ، تولید ملی ، تکیه بر ظرفیت های درونی و غیره در پیش گرفتند تا به هدف خود که همان مقاوم سازی نظام و ایجاد استقلال اقتصادی و قطع وابستگی به خارج در نهایت خود اتکایی کامل است برسند.


                                  


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :