دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192059
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1392 14:24
تعداد بازدید : 138

خودشناسي در كلام اميرالمومنين عليه السلام -مدرسه علمیه کوثر

خودشناسي در كلام اميرالمومنين عليه السلام

دین مبین اسلام شناخت نفس و تربیت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجا که این امر نقش بسزایی در زندگی و سعادت دنیوی و اخروی انسان دارد بر آن شدیم تا به این مبحث مهم بپردازیم و آن را در کلام امیرالمومنین (علیه السلام)المومنین که بهترین مبین و مفسر قرآن است بررسی کنیم. لذا به تمام مراحل و مراتب خودشناسی و خودسازی و آثار و نتایج آن پرداختیم. نفس به معنای روح و جان آدمی است که دارای مراتبی است؛ جهاد اکبر و رسیدن به نفس مطمئنه، نتیجه گذشتن از نفس اماره و مسوله است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

خودشناسي در كلام اميرالمومنين عليه السلام

 

1392

نرگس اكبري كلهري

طاهره محسني

حوريه خدايي

نفس، خود شناسی، خداشناسی، خودسازی

 

چكيـــــــــــــــــــــده

در دین مبین اسلام شناخت نفس و تربیت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجا که این امر نقش بسزایی در زندگی و سعادت دنیوی و اخروی انسان دارد بر آن شدیم تا به این مبحث مهم بپردازیم و آن را در کلام امیرالمومنین (علیه السلام)المومنین  که بهترین مبین و مفسر قرآن است بررسی کنیم. لذا به تمام مراحل و مراتب خودشناسی و خودسازی و آثار و نتایج آن پرداختیم.

نفس به معنای روح و جان آدمی است که دارای مراتبی است؛ جهاد اکبر و رسیدن به نفس مطمئنه، نتیجه گذشتن از نفس اماره و مسوله است.

امام علی  در تمام حوزه ها از جمله: طبیعی، روانشناسی و معرفتی به وجود و ساختار انسان بها داده و نحوه آفرینش انسان و امراض درونی او را مورد بررسی قرار داده است. هر فردی با بهره گیری از کلام گهربار ایشان میتواند نفس خود را بشناسد و به تهذیب و تزکیه آن بپردازد. یعنی درون خود را از گناهان تخلیه و به زیور فضیلت ها آراسته کند و به محاسبه نفس خود بپردازد قبل از اینکه در قیامت حسابرسی شود.

بعد از این مراحل در اثر خودشناسی می تواند از جهل خارج شود و دشمن اصلی و داخلی خود را که نفس اماره اوست شناسایی و در برابر او ایستادگی کند و به خداشناسی برسد. خالق و آفرینده خود را بشناسد و در اثر همین خداشناسی به کسب فضائل بپردازد. عمل را به خاطر خدا انجام دهد؛ از ریا به دور باشد؛ از امور دنیایی گوشه گیری کند و در تمام امور به خداوند توکل کند. 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :