دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192057
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1392 14:15
تعداد بازدید : 121

صفات زن نمونه در نهج البلاغه-مدرسه علمیه کوثر

صفات زن نمونه در نهج البلاغه

نگاه به زن و ويژگي‏هاي آن به عنوان يكي از اركان مهمّ جامعه و عنصر اصلي پيشرفت فرهنگي و ديني، مورد توجّه غالب پژوهشگران اين عرصه است.در جامعة فعلی، شناخت صفات زن نمونه و جایگاه این بحث در معارف والای اسلامی اعم از قرآن کریم، روایات، سیرة اهل‏بیت (علیهم السلام) و سنت رسول اعظم‏(ص) یکی از ضروریات شناخت ابعاد مختلف اسلام می‏باشد، که در این تحقیق با توجه به کلمات امیرالمؤمنین علی‏(علیه السلام) در کتاب شریف نهج‏البلاغه و تبیین آن از طریق آیات و روایات و سیرة اهل‏بیت به‏طور اجمالی محقق خواهد شد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

صفات زن نمونه در نهج البلاغه

 

1392

منصوره سادات موسوي هوايي

سيد جواد موسوي هوايي

سيد مجتبي تدين

صفت، زن نمونه، نهج البلاغه.

 

چكيـــــــــــــــــــــده

 

      نگاه به زن و ويژگي‏هاي آن به عنوان يكي از اركان مهمّ جامعه و عنصر اصلي پيشرفت فرهنگي و ديني، مورد توجّه غالب پژوهشگران  اين عرصه است.در جامعة فعلی، شناخت صفات زن نمونه و جایگاه این بحث در معارف والای اسلامی اعم از قرآن کریم، روایات، سیرة اهل‏بیت (علیهم السلام) و سنت رسول اعظم‏(ص) یکی از ضروریات شناخت ابعاد مختلف اسلام می‏باشد، که در این تحقیق با توجه به کلمات امیرالمؤمنین علی‏(علیه السلام) در کتاب شریف نهج‏البلاغه و تبیین آن از طریق آیات و روایات و سیرة اهل‏بیت به‏طور اجمالی محقق خواهد شد.

علاوه بر آن پاسخ به برخی از شبهاتی که منتقدان فاسق اسلام به سخنان امام‏(علیه السلام) وارد کرده‏اند، داده شده است. اين منتقدان بر اين باورند كه زن موجودي ضعيف و ناتوان است و هيچ احترامي ‏براي آن قائل نيستند. با وجود اينكه معارف و تعاليم اسلام عزيز، نيز به اين امر مهمّ توجّه نموده است. امّا برخي از اعتقادات جاهلانه و تعصّبات بيجا و بي‏دليل در اين ديار نمي‏گذارد که زن آن‏طور كه بايد جايگاه خود را در جامعه اسلامي‏ در عرصه‏هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، خانوادگي و پزشكي و فرهنگي بيابد. پس چگونه مي‏شود جامعه را به سمت رشد‏ ايماني و فرهنگي و روشنگري اسلامي‏ و سعادت بشري سوق داد، در حالي كه يكي از اركان آن‏را كمرنگ به حساب آوردند. در این تحقیق به معرفی الگو و اسوة تئوریک و توصیفی از زن نمونه در اسلام و نهج‏البلاغه شده است. تعیین ابعاد مختلف برای زن به عنوان، یک مدیر و مربی در جامعه است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :