جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192055
تاریخ انتشار : 1 مهر 1392 3:31
تعداد بازدید : 97

بصيرت از ديدگاه آيات و روايات-مدرسه علمیه کوثر

بصيرت از ديدگاه آيات و روايات

بصيرت از جمله اوصافي است كه تك تك افراد بايد از آن برخوردار باشند. ولي به خودي خود در وجود هر كسي نيست، بلكه جهت احيا شدن به مقدماتي نيازمند است و با رعايت اصول و ضوابطي به دست مي آيد. همچنين براي حفظ و نهادينه شدن در وجود فرد نيز نيازمند قوانين خاصي مي باشد. پژوهش حاضر مشتمل بر چهار فصل مي باشد كه به روش كتابخانه اي سعي كرده به تعريف و تبيين بصيرت در افراد و جامعه بپردازد و در حد امكان مسائل را به صورت كاربردي بيان نمايد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

بصيرت از ديدگاه آيات و روايات

 

1392

معصومه خدمتگزار

خديجه جلالي

فرزانه نيكوبرش

بصيرت ، قرآن، نهج البلاغه، شناخت

 

چكيـــــــــــــــــــــده

 

 بصيرت از جمله اوصافي است كه تك تك افراد بايد از آن برخوردار باشند. ولي به خودي خود در وجود هر كسي نيست، بلكه جهت احيا شدن به مقدماتي نيازمند است و با رعايت اصول و ضوابطي به دست مي آيد. همچنين براي حفظ و نهادينه شدن در وجود فرد نيز نيازمند قوانين خاصي مي باشد. پژوهش حاضر مشتمل بر چهار فصل مي باشد كه به روش  كتابخانه اي سعي كرده به تعريف و تبيين بصيرت در افراد و جامعه بپردازد و در حد امكان مسائل را به صورت كاربردي بيان نمايد. و با ذكر برخي از آيات مرتيط و تفسيري از آن ها، به بيان عوامل زمينه ساز بصيرت پرداخته و همچنين بيان مي كندكه چه موانعي موجب مي شود انسان از اين فيض رحماني محروم شود.و در انتها ويژگي هاي اهل بصيرت و ذكر چند نمونه از اين افراد به طور اجمال بررسي شده است.

مجهز بودن انسان به اين عنصر حياتي نقش بسزايي را در تعالي و استحكام روابط او با ديگران ايفا مي كند دين مقدس اسلام ، كساني را نابيناي حقيقي مي داند كه فاقد بصيرت ، بينش عملي، عقلي و ديني هستند.و هر انساني كه از بصيرت بيشتر و كاملتري برخوردار باشد به همان ميزان از ارزش، عظمت و شخصيت والاي انساني بهره مند مي گردد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :