پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191785
تاریخ انتشار : 17 آبان 1391 9:54
تعداد بازدید : 131

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

اصلاح الگوي مصرف از منظر آيات و روايات

اصلاح الگوي مصرف يكي از پايه هاي اصلي توسعه اقتصادي است كه نقش تعيين كننده اي در تخصيص منابع توليد و شيوه ي توزيع آنها دارد. البته برخي تصور مي كنند كه چگونگي مصرف آنها يك امر شخصي است در حالي كه با بررسي مباني ديني و عقلي نه تنها اين تصور مردود شناخته مي شود بلكه لزوم اصلاح الگوي مصرف را صد چندان مي نمايد. مسلماً اصلاح الگوي مصرف شامل بايدها و نبايدهايي است كه براي سازماندهي و تصحيح مصرف ارائه مي شود كه البته از نظر آيات و روايات، اعتدال، مهم ترين و اصلي ترين معيار محسوب مي شود چرا كه نه جانب افراط در آن راه دارد كه موجب امور مذمومي همچون اسراف، تبذير و اتراف گردد و نه تفريط در آن ديده مي شود كه مسلماً همراه با اقتار خواهد بود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

اصلاح الگوي مصرف از منظر آيات و روايات

 

1391

 

سمیه نوری

 

 خانم زهرا حجازی دوست

 

خانم عذرا خلیلی

 

اصلاح، الگو، مصرف، آيات، روايات، اعتدال، اسراف، اتراف، تبذير، اقتار. 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

اصلاح الگوي مصرف يكي از پايه هاي اصلي توسعه اقتصادي است كه نقش تعيين كننده اي در تخصيص منابع توليد و شيوه ي توزيع آنها دارد. البته برخي تصور مي كنند كه چگونگي مصرف آنها يك امر شخصي است در حالي كه با بررسي مباني ديني و عقلي نه تنها اين تصور مردود شناخته مي شود بلكه لزوم اصلاح الگوي مصرف را صد چندان مي نمايد.

مسلماً اصلاح الگوي مصرف شامل بايدها و نبايدهايي است كه براي سازماندهي و تصحيح مصرف ارائه مي شود كه البته از نظر آيات و روايات، اعتدال، مهم ترين و اصلي ترين معيار محسوب مي شود چرا كه نه جانب افراط در آن راه دارد كه موجب امور مذمومي همچون اسراف، تبذير و اتراف گردد و نه تفريط در آن ديده مي شود كه مسلماً همراه با اقتار خواهد بود.

از نظر اسلام در كنار رعايت اعتدال، امور ديگري نيز در اصلاح الگوي مصرف دخيل هستند؛ درواقع يك مصرف صحيح بايد از امور حلال و طيب بوده و همراه با شكرگزاري و پرهيز از هرگونه تجمل گرايي باشد و البته حقوق مالي ديگران نيز در آن لحاظ شود، هم چنين هر فردي بايد براي آينده ي زندگي خود برنامه ريزي داشته و امور اقتصادي خود را خوب تدبير كند و با اعتقاد به معاد و دنياي آخرت، روز به روز در اصلاح الگوي خود در مسير رضايت پروردگار بكوشد و اين را مدنظر داشته باشد كه عدم توجه به اصلاح الگوي مصرف، پيامدهاي زيان باري را براي او چه در دنيا و چه در آخرت به دنبال خواهد داشت.

لذا پژوهش حاضر بر آن است تا اصلاح الگوي مصرف را از افق انديشه هاي قرآني و روايات، به تحليل و تفسير بكشاند تا آگاهي و شناخت لازم براي تشخيص الگوي صحيح مصرف حاصل گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :