چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191765
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1391 7:21
تعداد بازدید : 153

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

فضایل اخلاقی ، مراحل و مصادیق آن از دیدگاه آیات و روایات

تحقیق پایانی با عنوان فضایل اخلاقی ، مراحل و مصادیق آن از دیدگاه آیات و روایات-مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فضایل اخلاقی ، مراحل و مصادیق آن از دیدگاه آیات و روایات

 

 

1391

 

متینه عبدالرزاق

معصومه ماهری

سید مجتبی تدین

 

اخلاق، فضیلت اخلاقی

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

دراین عصر که انحطاط اخلاقی در اثر سستی روزافزون پایه های اعتقادات اصیل دینی از طرفی وسوء استفاده از تمدن ماشینی از طرف دیگر، جامعه ی ما، بلکه همه ی جوامع انسانی را به شدت تهدید می کند، اگر هزاران کتاب اخلاقی،آن هم با شیوه ی زمان و قلم روان وشیرین ومنطق محکم منتشر شود باز هم کم است.

تحقیق حاضر سروکارش با مکتبی است که پایه های محکمتری دارد واهمیّت وافری در تضمین سعادت معنوی جامعه ی بشری دارد. چنان مکتبی که درآن پای ایمان به خدا در کار است.

ما می خواهیم به رمز موفقیت عجیب رسالت اخلاقی اسلام، اشاره نماییم که چگونه این رسالت که هدف آن بر طبق حدیث نبوی معروف( مکارم اخلاق) بود؛ توانست در مدتی کمتر از ربع قرن، اخلاق عرب آن روز، بلکه جهان آن روز را از صفر به عالی ترین درجات برساند که موجب حیرت جهانیان است؟علتش همان است که این مکتب اخلاقی، ضامنی از ایمان مردم وتکیه گاهی از غریزه ی دینی بشر دارد.

یکی از معضلات ومشکلات جامعه بشری وضع نابهنجار اخلاقی جوامع است ویا این که مسائل اخلاقی از ضروری ترین امور در زندگی بشر است. اما انسان گاهی از ارزشهای اخلاقی دور می شود و این امر او را دچار سرگردانی،آشفتگی وناراحتی های روحی وروانی می سازد. برای نجات انسان ازاین تاردرهم تنیده باید نگرشی دوباره به اخلاق و فضایل اخلاقی داشت. دراین تحقیق بیشتر سعی شده است  از قرآن وروایات استفاده شود که آن دو مهم ترین پشتوانه در زمینه ی فضایل اخلاقی هستند ودر ابتدا به بررسی آیات قرآنی پرداخته ایم و به بازشناسی آیاتی که با موضوع پیوند داشته است وسپس با مراجعه به تفاسیر در ذیل آیات منتخب به مطالعه پرداخته ونظرمفسران را دراین زمینه جویا شدیم وسپس به کتب حدیثی از جمله نهج البلاغه،بحارالانوار،اصول کافی و وسائل الشیعه رجوع کرده ایم و با مراجعه به کتب اخلاقی از جمله محجة البیضاء،علم اخلاق اسلامی،فلسفه اخلاق و.... نظر علمای اخلاق را دراین باره جویا شده ایم .بعد از فیش برداری وطبقه بندی آنها وحذف موارد تکراری وذکر موارد ضروری فصول رساله را براساس اهدافی که دراین تحقیق داشته ایم تنظیم نموده ایم. این پایان نامه در سه فصل تنظیم شده است.

در فصل اول به تعریف مفاهیم که شامل معنای لغوی ومعنای اصطلاحی می باشد پرداخته ایم.

در فصل دوم نقش واهمیت اخلاق را تبیین کرده ایم که فایده وضرورت واهمیت وهمچنین طریق کسب ونقش فضیلت اخلاقی در زندگی را شامل می شود.

درفصل سوم مصادیقی از فضایل اخلاقی مانند علم جویی، محبت، کرامت نفس وقناعت وتوکل برخدا را آورده ایم.

امید است شناخت فضایل اخلاقی همه ی انسانها به خصوص مخاطبین این نوشتار را هرچه بیشتر به حرکت در صراط مستقیم رهنمون دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :