چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191744
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1391 14:9
تعداد بازدید : 103

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

اصول و مهارت های گفتگوی مؤثر در روابط اجتماعی از منظر اسلام

اسلام به روابط انسان­ها و چگونگی گفتار و تکلّم با یکدیگر دقّت نظر دارد و این امر با شرایط آن در قرآن ، سنت پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم و سیره و کلام اهل بیت(علیهم­السلام) قابل مشاهده می­باشد. همچنین نه تنها به مهارت­ها ، اصول و شرایط سخن­گفتن و ایجاد روابط بین مسلمین می­پردازد بلکه این امر را با کشورهای دیگر و حتّی کفّار و دشمنان به بهترین روش متذکّر می­شود. اصول و مهارت­های گفتگوی مؤثر شاید انگیزه و مقدمه­ای باشد ، برای تفقّه و عمق بخشیدن به دین و تعالیم خود و پیروی دقیق از اسلامی که آنچنان پیامبر عظیم­الشأنی دارد که خدا در مورد ایشان می­فرماید : «... إنَّکَ لعَلی خُلِقٍ عَظیم».

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

اصول و مهارت­های گفتگوی مؤثر در روابط اجتماعی از منظر اسلام

 

1391

 

 طاهره صفایی نژاد

 

 خانم رستکار ثمرین

 

 خانم عذرا خلیلی

 

مهارت، گفتار(گفتگو)، گفتگوی مؤثر، اجتماع، روابط اجتماعی

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اسلام به روابط انسان­ها و چگونگی گفتار و تکلّم با یکدیگر دقّت نظر دارد و این امر با شرایط آن در قرآن ، سنت پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم و سیره و کلام اهل بیت(علیهم­السلام) قابل مشاهده می­باشد. همچنین نه تنها به مهارت­ها ، اصول و شرایط سخن­گفتن و ایجاد روابط بین مسلمین می­پردازد بلکه این امر را با کشورهای دیگر و حتّی کفّار و دشمنان به بهترین روش متذکّر می­شود.

اصول و مهارت­های گفتگوی مؤثر شاید انگیزه و مقدمه­ای باشد ، برای تفقّه و عمق بخشیدن به دین و تعالیم خود و پیروی دقیق از اسلامی که آنچنان پیامبر عظیم­الشأنی دارد که خدا در مورد ایشان می­فرماید : «... إنَّکَ لعَلی خُلِقٍ عَظیم».

این تحقیق با عنوان « اصول و مهارت­های گفتگوی مؤثر در روابط اجتماعی از منظر اسلام » تدوین گردیده ، که مشتمل بر سه فصل است ؛ در فصل اول به «شناخت موضوع» پرداخته­ شده است از جمله: تعاریف و معانی لغوی و اصطلاحی موضوع مورد بحث؛ انواع قول؛ اهمیت ، ضرورت و کارکرد گفتار ، ضرورت و اهمیت روابط اجتماعی و تأثیر گفتگو در روابط اجتماعی و فصل دوم با عنوان «برخی اصول گفتگوی مؤثر در روابط اجتماعی بین افراد » و با دو موضوع­ «اصول عملی و نظری» می­باشد. بالاخره فصل سوم در برگیرنده مطالبی پیرامون « برخی مهارت­های گفتگوی مؤثر در روابط اجتماعی » می­باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :