سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191726
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1388 12:15
تعداد بازدید : 72

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

بررسي آيه الكرسي در تفاسیر و روایات

آيه الكرسي از ديدگاه تفاسير و روايات موضوعي است كه براي اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفته. قرآن كريم سراسر نور و بزرگي است كه آيه الكرسي از جمله آنهاست ، با اين تفاوت كه از عظمت و سيادت و بزرگي خاصی نسبت به آیات دیگر برخوردار است. آيه الكرسي برخلاف آنچه در تفكر مردم عام نقش بسته شامل يك آيه بيش نيست ، كه از « الله لا اله الاّ هو » شروع و به « هوالعليّ العَظيم » ختم مي شود. اگر به احاديث توجهي كنيم ، مي بينيم كه آيه الكرسي از جمله آياتي است كه با اسم اعظم خداوند شروع شده و به يكي از اولين اسمايي كه خداوند براي خود برگزيد يعني « علي و عظيم » ختم مي شود. با توجه به مقام و منزلتي كه از اين آيه شريفه بيان شده ضرورت و اهميت اين تحقيق روشن مي شود. آيه الكرسي موضوعي است كه توجه بسياري از مفسرين و راويان حديث را به خود جلب كرده و در كتب روايي جامعي چون التوحيد ، بحار الانوار ، وسايل الشيعه ، اصول كافي و ... از اين آيه و فضايلش بسيار ياد شده است. آيه الكرسي شامل بسياري از اوصاف برگزيده و جامع خداوند باشد كه به عبارتي اين اوصاف بيان كننده تمام صفات خداوند است. بعد از كلمه « الله » كه لفظ جلاله است كلمه « حيّ » آمده كه به معنی همیشه زنده و کسی است که زندگانی ابدی و جاودانی دارد. بعد از صفت «حی» به صفت «قیوم» اشاره شده که به معني هميشه پابرجا و استوار است كه دلالت بر قائم بودن خدا بر اداره امور جهان دارد در ادامه اين صفات كه از جمله صفات ذاتيه خداوند مي باشد ، خداوند از صفات سلبيه خود گفته است كه از آن جمله « سنه و نوم » به معني چرت ، خواب سبك و سنگين است كه خداوند از آنها منزه و مبري مي باشد ؛ و بعد براي بيان قدرت فرمانروايي خداوند و عظمتش در خلق ، از كرسي ياد كرده كه از آن به عنوان محافظ آسمان و زمين ياد شده و نشان دهنده قدرت لايزال الهي در حفظ مخلوقات عظیمش است. در آخر نيز پروردگار با آوردن دو اسم علي و عظيم كه به استناد احاديث از اولين اسمايي هستند كه خداوند براي خويش برگزيده است ، به پايان مي رسد ، اين دو اسم تكميل كننده تمام مفاهيم والا و اوصاف خداوند در آيه الكرسي مي باشد. خلاصه اينكه آيه الكرسي كليدي است كه انسان را از بندهاي شياطين و سلاطين نجات مي دهد؛ و به آن جهتي كه روش صحيح بندگي خداوند و آزادي از اسارت هاي پوچ دنيوي هدايت مي كند. .

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي آيه الكرسي  در تفاسیر و روایات

 

1388

 

فاطمه عزتی      

خدیجه بوترابی

شهربانو محلاتی

آیه الکرسی، صفات  سلبیه خداوند، صفات ذاتیه خداوند

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

  

آيه الكرسي از ديدگاه تفاسير و روايات موضوعي است كه براي اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفته. قرآن كريم سراسر نور و بزرگي است كه آيه الكرسي از جمله آنهاست ، با اين تفاوت كه از عظمت و سيادت و بزرگي خاصی نسبت به آیات دیگر برخوردار است. آيه الكرسي برخلاف آنچه در تفكر مردم عام نقش بسته شامل يك آيه بيش نيست ، كه از « الله لا اله الاّ هو » شروع و به « هوالعليّ العَظيم » ختم مي شود. اگر به احاديث توجهي كنيم ، مي بينيم كه آيه الكرسي از جمله آياتي است كه با اسم اعظم خداوند شروع شده و به يكي از اولين اسمايي كه خداوند براي خود برگزيد يعني « علي و عظيم » ختم مي شود.

با توجه به مقام و منزلتي كه از اين آيه شريفه بيان شده ضرورت و اهميت اين تحقيق روشن مي شود. آيه الكرسي موضوعي است كه توجه بسياري از مفسرين و راويان حديث را به خود جلب كرده و در كتب روايي جامعي چون التوحيد ، بحار الانوار ، وسايل الشيعه ، اصول كافي و ... از اين آيه و فضايلش بسيار ياد شده است.

آيه الكرسي شامل بسياري از اوصاف برگزيده و جامع خداوند باشد كه به عبارتي اين اوصاف بيان كننده تمام صفات خداوند است. بعد از كلمه « الله » كه لفظ جلاله است كلمه « حيّ » آمده كه به معنی همیشه زنده و کسی است که زندگانی ابدی و جاودانی دارد. بعد از صفت «حی» به صفت «قیوم» اشاره شده که به معني هميشه پابرجا و استوار است كه دلالت بر قائم بودن خدا بر اداره امور جهان دارد در ادامه اين صفات كه از جمله صفات ذاتيه خداوند مي باشد ، خداوند از صفات سلبيه خود گفته است كه از آن جمله « سنه و نوم » به معني چرت ، خواب سبك و سنگين است كه خداوند از آنها منزه و مبري مي باشد ؛ و بعد براي بيان قدرت فرمانروايي خداوند و عظمتش در خلق ، از كرسي ياد كرده كه از آن به عنوان محافظ آسمان و زمين ياد شده و نشان دهنده قدرت لايزال الهي در حفظ مخلوقات عظیمش است. در آخر نيز پروردگار با آوردن دو اسم علي و عظيم كه به استناد احاديث از اولين اسمايي هستند كه خداوند براي خويش برگزيده است ، به پايان مي رسد ، اين دو اسم تكميل كننده تمام مفاهيم والا و اوصاف خداوند در آيه الكرسي مي باشد.

خلاصه اينكه آيه الكرسي كليدي است كه انسان را از بندهاي شياطين و سلاطين نجات مي دهد؛ و به آن جهتي كه روش صحيح بندگي خداوند و آزادي از اسارت هاي پوچ دنيوي هدايت مي كند.

.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :