چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191694
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1388 11:21
تعداد بازدید : 123

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

تفاوت های زنان و مردان و نقش آنها در تکامل یکدیگر

تحقیق حاضر پیرامون تفاوتهای زنان و مردان و نقش این تفاوت ها در تکامل آنها می باشد.انسان برترین و شریف ترین خلق خداوند است. او از هر نظر موزون و شایسته آفریده شده است و خداوند حکیم هرگونه استعدادی را در وجود او قرار داده و او را برای پیمودن قوس صعودی بسیار عظیمی آماده ساخته است و آنقدر شایستگی ها به او بخشیده که لایق خلعت و کرامت و عظمت شده است. همان انسانی که خداوند بعد از اتمام خلقتش می فرماید: «بزرگ و پر برکت است خدایی که بهترین خلق کنندگان است» و او را اشرف مخلوقات می خواند. انسانها چه زن باشند و چه مرد، هر دو آفریده های پروردگارند و در خلقت اولیه مساوی و سرشت و طینتی برابر دارند. و هیچگونه تفاوتی در آفرینش اولیه آنها وجود ندارد و هیچیک از دیگری آفریده نشده بلکه هر یک از زن و مرد برای دیگری آفریده شده اند. آیات و روایات بسیاری در مورد این مسئله اذعان دارند. اما زن و مرد به غیر از تساوی در طینت اولیه، گِل و خاک ابتدایی و دمیدن روح خداوند در وجود آنها، تفاوتهایی با یکدیگر دارند که می توان آنها را در تفاوت های جسمی یعنی از نظر ظاهر و اندام و تفاوت های غریزی یعنی از نظر احساسات جنسی به یکدیگر و تفاوت های روحی یعنی از نظر روانی و احساسات به یکدیگر و تفاوت های عقلی یعنی برخورد با وقایع خلاصه کرد. زن و مرد با وجود تفاوتهایی که در آنها وجود دارد ولی در کنار یکدیگر و در محیطی به نام خانواده با یکدیگر زندگی می کنند. لذا این تفاوتها نه تنها نقصی را در زن و مرد به وجود نمی آورد بلکه لازمة آفرینش و زندگی اجتماعی و بقاء نسل بشر است. زیرا این تفاوتهایی که بین زن و مرد موجود است باعث جاذبه ی دو سویه و ایجاد تعادل بین آن دو می شود و هر یک از آن دو را در جهتی که شاید دچار نقصی باشد تکمیل می کند و چنین می شود که زن و مرد را مکمل یکدیگر می خوانند و در اصل وجود تفاوتها بین زن و مرد راز تکامل و مکمل بودن آنهاست. در کل هدف از این تحقیق بیان تفاوتهایی است که بین زنان و مردان وجود دارد و اینکه این تفاوتها چه نقشی در تکمیل کردن هر یک از آن دو نسبت به دیگری دارد.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تفاوت های زنان و مردان و نقش آنها در تکامل یکدیگر

 

1388

 

سارا دهقانی سامانی   

خدیجه بوترابی

شهربانو محلاتی

زن، مرد، تفاوت، تکامل 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

  

تحقیق حاضر پیرامون تفاوتهای زنان و مردان و نقش این تفاوت ها در تکامل آنها می باشد.انسان برترین و شریف ترین خلق خداوند است. او از هر نظر موزون و شایسته آفریده شده است و خداوند حکیم هرگونه استعدادی را در وجود او قرار داده و او را برای پیمودن قوس صعودی بسیار عظیمی آماده ساخته است و آنقدر شایستگی ها به او بخشیده که لایق خلعت و کرامت و عظمت شده است. همان انسانی که خداوند بعد از اتمام خلقتش می فرماید: «بزرگ و پر برکت است خدایی که بهترین خلق کنندگان است» و او را اشرف مخلوقات می خواند.

انسانها چه زن باشند و چه مرد، هر دو آفریده های پروردگارند و در خلقت اولیه مساوی و سرشت و طینتی برابر دارند. و هیچگونه تفاوتی در آفرینش اولیه آنها وجود ندارد و هیچیک از دیگری آفریده نشده بلکه هر یک از زن و مرد برای دیگری آفریده شده اند. آیات و روایات بسیاری در مورد این مسئله اذعان دارند. اما زن و مرد به غیر از تساوی در طینت اولیه، گِل و خاک ابتدایی و دمیدن روح خداوند در وجود آنها، تفاوتهایی با یکدیگر دارند که می توان آنها را در تفاوت های جسمی یعنی از نظر ظاهر و اندام و تفاوت های غریزی یعنی از نظر احساسات جنسی به یکدیگر و تفاوت های روحی یعنی از نظر روانی و احساسات به یکدیگر و تفاوت های عقلی یعنی برخورد با وقایع خلاصه کرد.

زن و مرد با وجود تفاوتهایی که در آنها وجود دارد ولی در کنار یکدیگر و در محیطی به نام خانواده با یکدیگر زندگی می کنند. لذا این تفاوتها نه تنها نقصی را در زن و مرد به وجود نمی آورد بلکه لازمة آفرینش و زندگی اجتماعی و بقاء نسل بشر است. زیرا این تفاوتهایی که بین زن و مرد موجود است باعث جاذبه ی دو سویه و ایجاد تعادل بین آن دو می شود و هر یک از آن دو را در جهتی که شاید دچار نقصی باشد تکمیل می کند و چنین می شود که زن و مرد را مکمل یکدیگر می خوانند و در اصل وجود تفاوتها بین زن و مرد راز تکامل و مکمل بودن آنهاست. در کل هدف از این تحقیق بیان تفاوتهایی است که بین زنان و مردان وجود دارد و اینکه این تفاوتها چه نقشی در تکمیل کردن هر یک از آن دو نسبت به دیگری دارد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :