چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191651
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1388 9:22
تعداد بازدید : 111

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

تربیت در صحیفه سجّادیه

پژوهش « تربيت در صحيفه سجاديه » حاصل تحقيق و بررسي كتاب صحيفه سجاديه امام سجاد (عليه السلام) است كه در اين تحقيق سعي شده نكات تربيتي موجود در صحيفه سجاديه يافت شود. هدف پژوهشگر از اين تحقيق ، آشنا كردن مردم با نكات اخلاقي و تربيتي كتاب ارزشمند صحيفه سجاديه است . كتابي كه امام سجاد (عليه السلام) براي نوشتن آن زحمت فراواني كشيده اند تا انسان ها در زندگي خود از آن استفاده كنند . پس يكي از منابع مهم اين تحقيق ، خود كتاب صحيفه سجاديه است . هميشه اين سؤال براي پژوهشگر وجود داشت كه آيا امام سجاد (عليه السلام) رويكردي تربيتي در كتاب صحيفه سجاديه خود دارند يا خير و همين مسأله فرضيه اي براي پژوهشگر شد و همان طور كه در اين تحقيق آمده معلوم مي شود كه امام سجاد (عليه السلام) به مسائل و نكات تربيتي اشاره كرده اند . روش پژوهشگر در اين تحقيق به صورت توصيفي و تحليلي و جمع آوري مطالب آن به صورت كتابخانه اي است. پس از بررسي كردن صحيفه سجاديه اين نتيجه حاصل شد كه مسائل تربيتي از جمله اهداف ، عوامل ، مباني ، اصول ، ابعاد و روش هاي تربيتي در صحيفه سجاديه وجود دارند و با كمي دقت در صحيفه سجاديه مي توان به آنها دست يافت .معرفت خداوند و خودشناسي انسان از جمله اهداف مهم تربيت در صحيفه سجاديه هستند . والدين عامل تربيتي معرفي شده در صحيفه سجاديه است . مبناي ضعف و اصول تكليف ، تذكر ، اصلاح شرايط و محافظت بر عمل و روش خطاپوشي ، مهرباني و محاسبه نفس نيز از جمله مسائل تربيتي ياد شده در صحيفه مي باشند . از تربيت اخلاقي نيز كه يكي از ابعاد تربيتي است در صحيفه بسيار ياد شده است .

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تربیت در صحیفه سجّادیه

1388

 

راضیه مرزانی            

صدیقه موحد    

محمد سلطان محمدي

 

تربيت ، تزكيه ، تعليم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 پژوهش « تربيت در صحيفه سجاديه » حاصل تحقيق و بررسي كتاب صحيفه سجاديه امام سجاد (عليه السلام) است كه در اين تحقيق سعي شده نكات تربيتي موجود در صحيفه سجاديه يافت شود. هدف پژوهشگر از اين تحقيق ، آشنا كردن مردم با نكات اخلاقي و تربيتي كتاب ارزشمند صحيفه سجاديه است . كتابي كه امام سجاد (عليه السلام) براي نوشتن آن زحمت فراواني كشيده اند تا انسان ها در زندگي خود از آن استفاده كنند . پس يكي از منابع مهم اين تحقيق ، خود كتاب صحيفه سجاديه است .

هميشه اين سؤال براي پژوهشگر وجود داشت كه آيا امام سجاد (عليه السلام) رويكردي تربيتي در كتاب صحيفه سجاديه خود دارند يا خير و همين مسأله فرضيه اي براي پژوهشگر شد و همان طور كه در اين تحقيق آمده معلوم مي شود كه امام سجاد (عليه السلام) به مسائل و نكات تربيتي اشاره كرده اند .   روش پژوهشگر در اين تحقيق به صورت توصيفي و تحليلي و جمع آوري مطالب آن به صورت كتابخانه اي است.

پس از بررسي كردن صحيفه سجاديه اين نتيجه حاصل شد كه مسائل تربيتي از جمله اهداف ، عوامل ، مباني ، اصول ، ابعاد و روش هاي تربيتي در صحيفه سجاديه وجود دارند و با كمي دقت در صحيفه سجاديه مي توان به آنها دست يافت .معرفت خداوند و خودشناسي انسان از جمله اهداف مهم تربيت در صحيفه سجاديه هستند .

 والدين عامل تربيتي معرفي شده در صحيفه سجاديه است . مبناي ضعف و اصول تكليف ، تذكر ، اصلاح شرايط و محافظت بر عمل و روش خطاپوشي ، مهرباني و محاسبه نفس نيز از جمله مسائل تربيتي ياد شده در صحيفه مي باشند . از تربيت اخلاقي نيز كه يكي از ابعاد تربيتي است در صحيفه بسيار ياد شده است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :