دوشنبه - 2018 اکتبر 22 - 12 صفر 1440 - 30 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191648
تاریخ انتشار : 16 دی 1388 9:4
تعداد بازدید : 140

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

بررسي طلاق و آثار و پيامدهاي اجتماعي آن

طلاق يكي از آفات زندگي اجتماعي و نظام خانواده مي باشد . طلاق ، نشانه عدم دقت در انتخاب و يا سقوط اخلاق يكي از طرفين اصلي زندگي خانوادگي و گاه مولود مرگ ارزش ها در كانون همسري است . طلاق در لغت به معناي رها كردن ، آزاد كردن فروگذاشتن مي باشد و در اصطلاح به معناي برداشتن و فسخ كردن عقد نكاح دائم بين زوجين مي باشد . طلاق ، منفورترين اعمال نزد خداوند متعال مي باشد هرگاه طلاقي صورت گيرد عرش الهي مي لرزد . دين اسلام طلاق را بدترين دانسته چرا كه با طلاق سه نسل و چه بسا چندين خانواده از هم مي پاشند . با اينكه خداوند تبارك و تعالي طلاق را مبغوض ترين اعمال دانسته گاهي اوقات آن را جايز شمرده و آن جايي است كه دين و شرف و جان آدمي در معرض خطر باشد . به جرأت مي توان اينگونه اذعان نمود كه طلاق همواره نقش يك مخرب در روابط اجتماعي يك جامعه را ايفا مي كند و موجب افزايش ناهنجاريهاي اجتماعي مي شود ، بزهكاري روند صعودي به خود مي گيرد، روابط عاطفي انسان ها تحت تاثير اين معضل قرار گرفته و انسان ها به جاي گفتگو در جهت حل مشكلات خود به منازعه مي پردازند . انسانهايي تحويل جامعه مي شود كه خود عامل بروز بزهكاري هستند انسانهايي كه ناقل كلكسيون بيماري هاي روحي و رواني هستند . آنها تماميت جسماني و رواني ديگر انسان ها را در معرض نابودي قرار مي دهند و خود نيز منشأ از هم گسيختگي خانواده هاي بسياري مي شوند. در اين تحقيق علل و عوامل موثر بر جدايي زوجين مانند : ميزان تفاوت سني كم و زياد ميان زوجين ، برتري تحصيلات در ميان زنان از همسرانشان ، تفاوت عقايد ، ميزان شناخت كم نسبت به همسر قبل از ازدواج ، پائين بودن ميزان تصور از مشكلات پس از ازدواج ، وجود اعتياد در يكي از زوجين و درآمد كم كه استحكام خانواده ها را به شدت تهديد مي كند بررسي گرديده . و همچنين به اثرات طلاق در روحيه و سرنوشت فرزندان و اعضاي خانواده كه منجر به اعمال غير معقول و ناشايست مي شود پرداخته شده است .

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

بررسي  طلاق و آثار و پيامدهاي اجتماعي آن

 

 

 

1388

 

صغری پیری           

خدیجه بوترابی   

 

طوبی شاکری   

طلاق ، هنجار ، ناهنجار ، بزه ، جرم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

طلاق يكي از آفات زندگي اجتماعي و  نظام خانواده مي باشد . طلاق ، نشانه عدم دقت در انتخاب و يا سقوط اخلاق يكي از طرفين اصلي زندگي خانوادگي و گاه مولود مرگ ارزش ها در كانون همسري است . طلاق در لغت به معناي رها كردن ، آزاد كردن فروگذاشتن مي باشد و در اصطلاح به معناي برداشتن و فسخ كردن عقد نكاح دائم بين زوجين مي باشد . طلاق ، منفورترين اعمال نزد خداوند متعال مي باشد هرگاه طلاقي صورت گيرد عرش الهي مي لرزد . دين اسلام طلاق را بدترين دانسته چرا كه با طلاق سه نسل و چه بسا چندين خانواده از هم مي پاشند . با اينكه خداوند تبارك و تعالي طلاق را مبغوض ترين اعمال دانسته گاهي اوقات آن را جايز شمرده و آن جايي است كه دين و شرف و جان آدمي در معرض خطر باشد .

به جرأت مي توان اينگونه اذعان نمود كه طلاق همواره نقش يك مخرب در روابط اجتماعي يك جامعه را ايفا مي كند و موجب افزايش ناهنجاريهاي اجتماعي مي شود ، بزهكاري روند صعودي به خود مي گيرد، روابط عاطفي انسان ها تحت تاثير اين معضل قرار گرفته و انسان ها به جاي گفتگو در جهت حل مشكلات خود به منازعه مي پردازند . انسانهايي تحويل جامعه مي شود كه خود عامل بروز بزهكاري هستند انسانهايي كه ناقل كلكسيون بيماري هاي روحي و رواني هستند . آنها تماميت جسماني و رواني ديگر انسان ها را در معرض نابودي قرار مي دهند و خود نيز منشأ از هم گسيختگي خانواده هاي بسياري مي شوند.

در اين تحقيق علل و عوامل موثر بر جدايي زوجين مانند : ميزان تفاوت سني كم و زياد ميان زوجين ، برتري تحصيلات در ميان زنان از همسرانشان ، تفاوت عقايد ، ميزان شناخت كم نسبت به همسر قبل از ازدواج ، پائين بودن ميزان تصور از مشكلات پس از ازدواج ، وجود اعتياد در يكي از زوجين و درآمد كم كه استحكام خانواده ها را به شدت تهديد مي كند بررسي گرديده . و همچنين به اثرات طلاق در روحيه و سرنوشت فرزندان و اعضاي خانواده كه منجر به اعمال غير معقول و ناشايست مي شود پرداخته شده است .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :