چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191631
تاریخ انتشار : 22 دی 1392 15:52
تعداد بازدید : 97

تحقیق پایانی – مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع)

بررسی فقهی ازدواج موقت و آثاراجتماعی ترویج آن

فقهی- اجتماعی

مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی فقهی ازدواج موقت و آثاراجتماعی ترویج آن

1392

 

فائزه مشهدی عبدالله

مریم زارعی اقدم

طوبی شاکری

ازدواج، ازدواج موقت، متعه، ازدواج دائم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ازدواج موقت یا متعه که عبارت است از عقد ازدواج موقت شرعی و یا قانونی به مدت معین و مهر معین یکی از موضوعات چالش برانگیز فقهی ، حقوقی و اجتماعی است که همواره چند و چون آن مورد بحث صاحب نظران بوده است. پاره ای با رویکرد مدافعانه یا ستیزه جویانه ی تعصب آلود آن را کاملا مقبول یا مردود دانسته اند، برخی نیز با رویکرد ژرف کاوانه و یا بررسی جوانب  و زوایای مختلف، آنچه را که استدلال ئ منطق شرعی و عقلانی به اثبات می رساند برمی گزینند.اثر حاضر که با توجه به رویکرد دوم و به دور از هر گونه تعصب نگارش شده گامی است در جهت تعامل خردورزانه اهالی دانش و فرهنگ و پیشنهادی برای سالم سازان محیط اجتماعی است.

از جمله بحث هایی که در این تحقیق آمده است عبارت اند از: متعه و اقسام آن در قرآن کریم، حلیت آن در زمان رسول خدا(ص) و نحوه تحریمش در زمان خلیفه دوم، آشنایی و ورود بیشتر به روایات این باب، دقت در متون فقهی در این زمینه،علت طرح استحباب ان از سوی بزرگان دین، دلیل تحریم آن بر افراد جاهل به موضوع و حکم آن و طرح نظرات مخالفینو موافقین ترویج آن.

از مجموع آنچه گفته شد بدست می آید که راه حل اصلی بحران جنسی جامعه ترویج ازدواج دائم و رفع موانع ازدواج آن هم از ناحیه کلان و هم خرد می باشد، نه ترویج ازدواج موقت. و کارایی متعه در رفع بحران تنها در سطح جزیی مطلوب است نه در سطح کلان.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :