سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191607
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1394 9:29
تعداد بازدید : 110

تحقیق پایانی – مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع)

ارتداد و حکم آن در فقه شیعه

فقهی

مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


1394

رقیه خضرایی دوست زارع

اقدس منصوری

  طوبی شاکری

ارتداد. مرتد ملی. مرتد فطری. کفر. ضروری دین.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ارتداد، خارج شدن فرد مسلمان از اسلام و ورود به کفر است. بنابراین مرتد کسی است که از دین اسلام به کفر باز گردد. ارتداد از جمله موضوعاتی است که می توان از ابعاد قرآنی، فقهی، کلامی و سیاسی مورد بحث قرار گیرد. این پایان نامه در صدد آن است که به بُعد فقهی این موضوع بپردازد. در فقه شیعه مرتد به دو گروه مرتد فطری و مرتد ملی تقسیم می شود.

با توجه به تبلیغات سوئی که امروزه از جانب دشمنان اسلام در تخریب چهره مسلمانان صورت می گیرد که گاهی سبب بروز تشویش اذهان بخصوص در جوانان می گردد، لازم است که بررسی و تبیین مسائلی چون ارتداد و برگشت از دین صورت بگیرد.

هدف از انتخاب این موضوع، بررسی مفهوم واژه ارتداد، مصادیق و شرایط آن و در نهایت بیان احکام فقهی ارتداد می باشد. امید است که این تحقیق زمینه آگاهی بخشی نسبت به این مسئله را فراهم آورد و مانع از گرویدن جوانان به ارتداد شود.

این تحقیق از طریق گردآوری اطلاعات و داده های کتابخانه ای صورت گرفته است. وجه تمایز این تحقیق با منابع پیشین این است که تمام کتب قلم زده شده در زمینه ارتداد و رابطه آن با آزادی و حقوق بشر و همینطور ارتداد از نظر حقوق جزا و مباحث حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است اما این تحقیق «ارتداد» را از نظر فقهی مورد بررسی قرار داده است. ان شاءالله راه گشایی باشد برای جوانانی که در طوفان عقاید ضاله متحیر و سرگردان شده اند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :