جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191571
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1392 15:16
تعداد بازدید : 177

آثار فردي و اجتماعي خمس از ديدگاه آيات و روايات-مدرسه علمیه کوثر

آثار فردي و اجتماعي خمس از ديدگاه آيات و روايات

آن چه پیش روی شماست تحقیقی است در رابطه با خمس و آثار فردی و اجتماعی آن . انگیزه و هدف از انتخاب این موضوع، کم رنگ شدن این فریضه در بین مردم و اهمیّت فوق العاده آن است و هدف ما در این رساله این است که با معرفی خمس و بیان آثاری که بر فرد و اجتماع دارد، بتوانیم تاحدودی به تقویت و ترویج این حکم الهی بپردازیم واین که این تحقیق کمک مفیدی برای کسانی باشد که دوستدار سعادتمندی در دو جهان و ترویج عدالت در جامعه و رفع فقر فرهنگی و اقتصادی هستند

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

آثار فردي و اجتماعي خمس از ديدگاه آيات و روايات

1392

اعظم محمدي

رقيه امامي

حوريه خدايي

خمس-غنیمت- اقتصاد- توازن.

 

چكيـــــــــــــــــــــده

 آن چه پیش روی شماست تحقیقی است در رابطه با خمس و آثار فردی و اجتماعی آن . انگیزه و هدف از انتخاب این موضوع، کم رنگ شدن این فریضه در بین مردم و اهمیّت فوق العاده آن است و هدف ما در این رساله این است که با معرفی خمس و بیان آثاری که بر فرد و اجتماع دارد، بتوانیم تاحدودی به تقویت و ترویج این حکم الهی بپردازیم واین که این تحقیق کمک مفیدی برای کسانی باشد که دوستدار سعادتمندی در دو جهان و ترویج عدالت در جامعه و رفع فقر فرهنگی و اقتصادی هستند.

در این پژوهش توصیفی   تحلیلی که به روش کتابخانه ای صورت گرفته است با روشن شدن مسأله خمس و آثار آن، ان شاء الله عدّه ی زیادی از کسانی که ازآن اطلاع ندارند، میل و رغبت به انجام این فریضه پیداکنند، چرا که اکثریت مردم، تا وقتی دلیل و نتیجه کاری را ندانند به آن عمل نمی کنند. این تحقیق با استفاده از جمع آوری داده ها و استفاده از روش فیش برداری به کمک مطالعه منابع مرتبط با موضوع از جمله کتابخانه، سایت های اینترنت، منابع حدیثی، تفاسیر قرآن کریم و... می باشد. این نوشتار در سه فصل تنظیم شده است.

به طور کلی خمس یک پنجم مال است که هر مسلمان طبق شرایط خاص مقرره باید از مال خویش به مصرف خاص برساند. قانون وجوب پرداخت خمس از جانب خداوند در قرآن بیان شده و به شش سهم تقسیم می شود. با توجه به آیه قرآن و روایات ائمه، خمس برای گرامی داشت پیامبر و احترام به خاندان آن حضرت است و در عوض زکات که براین خاندان به جهت عظمت شأن آنها حرام بوده، قرار داده شده است. خمس بر هفت چیز تعلق می گیرد که عبارتند از: غنائم، گنج، معدن، منفعت، زمینی که کافر ذمی از مسلمانی بخرد، مال حلال مخلوط به حرام، غوص. متولی خمس بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) در زمان ائمه خود آن بزرگواران و در زمان غیبت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ولی فقیه به عنوان جانشین امام می باشد. کثرت روایات دلالت بر اهمیت خمس دارد. از این روایات اثرات فردی و اجتماعی خمس را نیز می توان به دست آورد، از جمله این اثرات، ایجاد آرامش، رشد معنوی، افزایش رزق و روزی و تزکیه اموال است، هم چنین ، پشتوانه ای مالی برای حوزه های علمیه شیعه در جهت حفظ استقلال، و در حکومت اسلامی جهت رفع فقر و جلوگیری از تراکم ثروت می باشد.

 

 

 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :