چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191565
تاریخ انتشار : 6 آبان 1389 14:35
تعداد بازدید : 95

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

راه های دستیابی به عدالت اجتماعی از دیدگاه امام علی(ع)

مسأله « راه های دستیابی به عدالت اجتماعی » در جامعه یکی از مسائل مهم اجتماعی است. اسلام نیز به عنوان آخرین دین الهی به عدل و عدالت اهتمام زیادی دارد و یکی از اصول اعتقادی شیعه عدل است، باید این مسأله را از دیدگاه کسی بررسی کرد که خود مظهر الهی بوده است و نظریات بدیعش سال ها مورد استفاده محققان مسلمان و غیر مسلمان بوده است. با وجود شعارهای عدالت محور همواره شاهد بی عدالتی در جوامع مختلف هستیم و همین مسأله این پرسش را در ذهن به وجود می آورد که عدالت واقعی چیست؟ و راه های دستیابی به چنین عدالتی کدام است؟ در این پایان نامه با استفاده از مسائل تاریخی و پیشامدهای واقعی دوران آن حضرت به توصیف و تحلیل مفهوم عدالت، مزایای آن و راه های دستیابی به عدالت در یک جامعه اسلامی پرداخته شده است. و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای بوده است و در سه فصل ارائه شده است؛ فصل اول: کلیات، فصل دوم: مفهوم شناسی عدل و عدالت در حکومت و فصل سوم: راه های دستیابی به عدالت اجتماعی است. شکی نیست که یکی از مظاهر عدالت اجتماعی این است که مردم در آسایش همه جانبه زندگی کنند و تحقق چنین امری از دیدگاه علی (ع) در رسیدن حق مشروع هر فرد در جامعه توسط حاکمان و کارگزاران خدا محور، عادل و متقی و ساده زیست، مدیر و مدبر و شجاع میسر می باشد. برای برقراری عدالت اجتماعی علاوه بر حاکمان و کارگزاران، قوانین نیز باید درست و عادلانه باشد و مردم نیز همراهی و نظارت لازم را داشته باشند. این همان اصولی است که امام (ع) بدان توجه و تأکید داشته است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

راه های دستیابی به عدالت اجتماعی از دیدگاه امام علی(ع)

1389

رقیه تیموری 

فاطمه غلامی       

فرزانه نیکوبرش راد 

عدالت، عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی، عدالت قضایی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسأله « راه های دستیابی به عدالت اجتماعی » در جامعه یکی از مسائل مهم اجتماعی است. اسلام نیز به عنوان آخرین دین الهی به عدل و عدالت اهتمام زیادی دارد و یکی از اصول اعتقادی شیعه عدل است، باید این مسأله را از دیدگاه کسی بررسی کرد که خود مظهر الهی بوده است و نظریات بدیعش سال ها مورد استفاده محققان مسلمان و غیر مسلمان بوده است.

با وجود شعارهای عدالت محور همواره شاهد بی عدالتی در جوامع مختلف هستیم و همین مسأله این پرسش را در ذهن به وجود می آورد که عدالت واقعی چیست؟ و راه های دستیابی به چنین عدالتی کدام است؟ در این پایان نامه با استفاده از مسائل تاریخی و پیشامدهای واقعی دوران آن حضرت به توصیف و تحلیل مفهوم عدالت،  مزایای آن و راه های دستیابی به عدالت در یک جامعه اسلامی پرداخته شده است. و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای بوده است و در سه فصل ارائه شده است؛ فصل اول: کلیات، فصل دوم: مفهوم شناسی عدل و عدالت در حکومت و فصل سوم: راه های دستیابی به عدالت اجتماعی است.

شکی نیست که یکی از مظاهر عدالت اجتماعی این است که مردم در آسایش همه جانبه زندگی کنند و تحقق چنین امری از دیدگاه علی (ع) در رسیدن حق مشروع هر فرد در جامعه توسط حاکمان و کارگزاران خدا محور، عادل و متقی و ساده زیست، مدیر و مدبر و شجاع میسر می باشد. برای برقراری عدالت اجتماعی علاوه بر حاکمان و کارگزاران، قوانین نیز باید درست و عادلانه باشد و مردم نیز همراهی و نظارت لازم را داشته باشند. این همان اصولی است که امام (ع) بدان توجه و تأکید داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :