پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191553
تاریخ انتشار : 6 آبان 1389 13:14
تعداد بازدید : 117

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

تولدی دوباره (مرگ) از دیدگاه اسلام

تولدی دوباره( مرگ) از موضوع های پیچیده و پر رمز و رازی است که علاقه شخصی و نگرش اشتباه عموم مردم نسبت به این پدیده باعث پرداختن به آن شد. از جمله اهمیت پرداختن به آن، شناخت بیشتر نسبت به مرگ است که این شناخت در نحوه زندگی بسیار موثر می باشد. سوالی که در ذهن مردم راجع به حقیق مرگ و چگونگی آن می باشد از جمله سوال هایی است که در این تحقیق که فقط به مرگ پرداخته است پاسخ داده شد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تولدی دوباره (مرگ) از دیدگاه اسلام

1389

صاحبه عاشوری

فاطمه غلامی    

فرزانه نیکوبرش راد 

مرگ ، سکرات ، احتضار ، اجل ، ملک الموت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تولدی دوباره( مرگ) از موضوع های پیچیده و پر رمز و رازی است که علاقه شخصی و نگرش اشتباه عموم مردم نسبت به این پدیده باعث پرداختن به آن شد. از جمله اهمیت پرداختن به آن، شناخت بیشتر نسبت به مرگ است که این شناخت در نحوه زندگی بسیار موثر می باشد. سوالی که در ذهن مردم راجع به حقیق مرگ و چگونگی آن می باشد از جمله سوال هایی است که در این تحقیق که فقط به مرگ پرداخته است پاسخ داده شد. روش تحقیق توصیفی تحلیلی و روش جمع آوری آن کتابخانه ای است. این پایان نامه در چهار فصل کار شده است. مطالب بیان شده در این پایان نامه بیان مفهوم مرگ و حقیقت مرگ است، مرگ در لغت به معنای موت و مردن می باشد و در اصطلاح به معنای انتقال می باشد، مرگ همانند همه پدیده ها دارای حقیقتی می باشد. مرگ ، امری است وجودی و دارای آثار ، همانطور که در قرآن کریم به آن اشاره شده و آن را انتقالی از جهانی به جهان دیگر می خواند. البته حقیقت مرگ را به طور واقع و مسلم نمی توان شناخت زیرا پدیده ای است که قابل تجربه کردن و بازگو کردن نمی باشد اما همین شناخت اجمالی بسیار موثر در نگرش انسان می باشد. مرگ دارای اقسام مختلفی از جمله مرگ دشوار و آسان ، مرگ جسمانی و روحانی، مرگ فرد و جامعه ، مرگ با شرافت و ذلت و مرگ تدریجی و ناگهانی می باشد. البته در تقسیم بندی دیگر مرگ را دارای سه قسم طبیعی ، مرگ بر اثر غفلت و مرگی که حیات جاودان خوانده اند یعنی همان شهادت دانسته اند. زمان مرگ اتفاقاتی برای محتضر رخ می دهد از جمله مشاهداتی که اتفاقاتی می افتد و فقط او می بیند دیدن ائمه ، فرشتگان و تجسم شیطان است که حتی در لحظات آخر برای بی دین از دنیا رفتن فرد محتضر تلاش می کند دیدن جایگاه خود نیز از دیگر مشاهدات می باشد. سکرات یعنی سختی های زمان مرگ نیز از اتفافات لحظه مرگ است که بسیار در این مورد روایات وارد شده است، این اتفافات و عوامل دیگر باعث ترس از مرگ شده که افراد نسبت به این پدیده حس کراهت دارند و حتی از آنچه آنها را به یاد مرگ می اندازد فرار می کنند ، ( یاد مرگ نه تنها تاثیر منفی که افراد به این خاطر از آن گریزانند دارد بلکه تاثیرات مثبت فراوانی دنیوی و اخروی دارد.)

نتیجه حاصل را می توان شناخت بیشتر مرگ بدانیم زیرا هر چه از هر چیز گفته شود اما معرفت نباشد فایده ای ندارد آنچه از این تحقیق حاصل می شود شناخت مختصر اما همه جانبه از پدیده مرگ است که این شناخت می تواند گام موثری باشد در تحول افراد که با تحول نگرش، عمل و نحوه زندگی نیز متحول خواهد شد، چرا که دیگر زندگی را یک مسیر محدود نخواهد دید بلکه آن را در جریان برای ابدیت دیده و همین بینش گامی اساسی در طی کردن صراط مستقیم می باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :