دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189317
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1393 4:11
تعداد بازدید : 164

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه کوثر

ساده زيستي در سيره پيامبر صلي الله عليه و آله

ساده زیستی یکی از سنت های حسنه ای است که از سیرة معصومین به یادگار مانده و از ویژگی های مؤمنان است و ارزشی والا محسوب می شود. از نظر اسلام، عبارت است از عدم دلبستگی به دنیا و مظاهر آن، که به طریق اولی موجب رهایی از تجملات و تشریفات زائد زندگی می شود. ساده زیستی اصل ثابتی است ولی دارای مراتبی می باشد که با توجه به شخصیت و مقام افراد متفاوت است و هر چه مسئولیت ها سنگین تر شود لزوم آن بیشتر می گردد. لذا در اسلام علاوه بر اینکه ثروت اندوزی، مورد نکوهش قرار گرفته شده فقر و تنگدستی نیز مذموم شمرده می شود. بنابراین این سنت حسنه به منزله توصیه پذیرش فقر و استضعاف نیست.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

ساده زيستي در سيره پيامبر صلي الله عليه و آله

 

1394

 

سيده سميه حسيني

 

خانم نادري ن‍ژاد

 

أقاي رضايي

 

ساده زيستي _ زهد _ قناعت _ سيره

چكيــــــــــــــــــــــــده

ساده زیستی یکی از سنت های حسنه ای است که از سیرة معصومین به یادگار مانده و از ویژگی های مؤمنان است و ارزشی والا محسوب می شود. از نظر اسلام، عبارت است از عدم دلبستگی به دنیا و  مظاهر آن، که به طریق اولی موجب رهایی از تجملات و تشریفات زائد زندگی می شود. ساده زیستی اصل ثابتی است ولی دارای مراتبی می باشد که با توجه به شخصیت و مقام افراد متفاوت است و هر چه مسئولیت ها سنگین تر شود لزوم آن بیشتر می گردد. لذا در اسلام علاوه بر اینکه ثروت اندوزی، مورد نکوهش قرار گرفته شده فقر و تنگدستی نیز مذموم شمرده می شود. بنابراین این سنت حسنه به منزله توصیه پذیرش فقر و استضعاف نیست.

ایثار و مقدم داشتن دیگران برخود، شرکت عملی در غم مستمندان و همدردی، تقلیل نیازها که سبکباری و برخورداری از لذت های معنوی و روحی را در پی دارد می توان از فلسفه های ساده زیستی نام برد. از راهکارهای مهم نهادینه کردن این اصل مهم، نگرش صحیح به دنیا و خودشناسی می باشد. همچنین ساده زیست بودن مسئولان جامعه و پرهیز از ثروت اندوزی و تجمل گرایی نقش بسیار مهمی در سوق دادن مردم به زندگی ساده دارد. این سنت حسنه آثار فراوانی دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از: رفع اضطراب و نگرانی، توفیق و کام یابی در زندگی، رواج تواضع و فروتنی، دفاع از حق در مقابل باطل.

 عدم بینش صحیح به فلسفه زندگی و خلقت انسان، مهم ترین مانع ساده زیستی است که موجب ظاهر گرایی و  تجمل گرایی می شود. برای اینکه انسان بتواند بین دنیای مادی و معنوی و همچنین بین بهره برداری از دنیا و توجه به آخرت توازن اصلی برقرار سازد باید ساده زیستی را به عنوان یک ارزش بپذیرد که مبدأ رسیدن به مدارج بالاتر اخلاقی و تربیتی است، که این روش در زندگی و آداب و سیره اخلاقی و تربیتی پیامبر صلی الله علیه و آله حاکم است و الگوگیری از آن حضرت مبدأ سعادت زندگی دنیوی و اخروی است.

روش کار در این تحقیق، روش تاریخی- توصیفی است. امید است با مطالعه آن و توجه بیش از پیش به امر خطیر ساده زیستی بتوانیم این اصل محکم و پایدار را در همه ابعاد زندگی حفظ کنیم.

 کلید واژه: ساده زیستی، زهد، قناعت، سیره، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :