شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189314
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1393 15:13
تعداد بازدید : 145

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه کوثر

استدراج و علل وقوع آن از ديدگاه قرآن و روايات

بر جهان تکوین یک سلسله قوانین و سنن قطعی و غیر قابل تخلف، کلی و استثنا ناپذیر حکمفرما است که این قوانین ثابت و لا یتغیر است و کلی و فراگیر بوده و هیچ موجودی از آن مستثنی نیست. یکی از سنت ها، سنت استدراج است. «سنت» به معنی سیره، روش و طریقه است. واژه استدراج از ریشة «درج» به معنای «حرکت چیزی، اندک اندک گام برداشتن، درهم پیچیده شدن اشیاء و مرگ و فنا » می باشد؛ اما در اصطلاح در کنار مراحل هدایت و آزمایشی عمومی انسان، ویژه مردمان گمراه و سرکش است که در آن، انسان به تدریج بر اثر اصرار گناه و نافرمانی به عذاب و هلاکت نزدیک می شود. مفاهیم مربوط به استدراج، گاه در مقایسه با افراد مبتلا به آن و گاه در مقایسه با خداوند، در نقش فاعل استدراج مطرح شده است. بخش نخست این مفاهیم حالت ظاهری استدراج (تنعم، آسایش و اقتدار) و بخش دیگر، حالت باطنی و واقعی آن فرورفتن آرام در باتلاق هلاکت، را نمایش مي دهد. از این رو به آن مکر، کید و خدعه گفته می شود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

استدراج و علل وقوع آن از ديدگاه قرآن و روايات

 

1393

 

زهرا عباسي

 

خانم نادري نژاد

 

خانم ارفع

 

سنت هاي الهي _ استدراج _ املاء _ امهال

 

چكيـــــــــــــــده

بر جهان تکوین یک سلسله قوانین و سنن قطعی و غیر قابل تخلف، کلی و استثنا ناپذیر حکمفرما است که این قوانین ثابت و لا یتغیر است و کلی و فراگیر بوده و هیچ موجودی از آن مستثنی نیست.

 یکی از سنت ها، سنت استدراج است. «سنت» به معنی سیره، روش و طریقه است. واژه استدراج از ریشة «درج» به معنای «حرکت چیزی، اندک اندک گام برداشتن، درهم پیچیده شدن اشیاء و مرگ و فنا » می باشد؛ اما در اصطلاح در کنار مراحل هدایت و آزمایشی عمومی انسان، ویژه مردمان گمراه و سرکش است که در آن، انسان به تدریج بر اثر اصرار گناه و نافرمانی به عذاب و هلاکت نزدیک می شود. مفاهیم مربوط به استدراج، گاه در مقایسه با افراد مبتلا به آن و گاه در مقایسه با خداوند، در نقش فاعل استدراج مطرح شده است. بخش نخست این مفاهیم حالت ظاهری استدراج (تنعم، آسایش و اقتدار) و بخش دیگر، حالت باطنی و واقعی آن فرورفتن آرام در باتلاق هلاکت، را نمایش مي دهد. از این رو به آن مکر، کید و خدعه گفته می شود.

 مفهوم استدراج در ارتباط با مفاهیم دیگر قرآن گستره وسیعی دارد و باید آن را ذیل دو عنوان «کفر» و «ایمان» بررسی کرد. عواملی همانند تکذیب آیات الهی و انبیاء و ارتکاب فسق و فجور و مانند آن، به گونه ای که از روی اعتقاد باشد، به عنوان عوامل استدراج در قرآن آمده است. استدراج به صورت فردی و اجتماعی مطرح شده که نمونه هایی از آن در قرآن ذکر شده است.

 کلید واژه: سنت های الهی در قرآن کریم، استدراج، املاء، امهال


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :