شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189311
تاریخ انتشار : 6 آبان 1392 14:52
تعداد بازدید : 295

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

روحـیـه شـهادت طلبـی در آیـات و روایـات (آثـار و عـوامـل پـرورش و مـوانـع آن)

شهادت که در قرآن کریم به «قتل فی سبیل الله» تعبیر شده است انتخاب مرگی آگاهانه و آزادانه در راه خدا است و در روایات گرامی ترین مرگ و بالاترین نیکی است. روحیه شهادت طلبی انس و عشق به شهادت است که مفهومی فراتر از آمادگی است. انسان مومن قرآنی بنا به عهدی که بسته لزوماً یا با شهادت و یا با انتظار شهادت به عهد خود وفا می کند چرا که «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُو اللهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ و مِنهُم مَن یَنتَظِرُ و ما بَدَّلُوا تَبدیلاً» و این انتظار شهادت از منظر امیرالمومنین (علیه السلام) حیات طیبه دنیوی و اخروی را در پی دارد «اَحرِص عَلَی المَوتِ تُوهَب لَکَ الحَیاهُ». از جمله آثار شهادت طلبی می توان به تقویت ایمان، شجاعت، ایثارگری، عزت مداری، عاشق پروری، اصلاح طلبی اشاره کرد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

روحـیـه شـهادت طلبـی در آیـات و روایـات

(آثـار و عـوامـل پـرورش و مـوانـع آن) 

 

 

 1392

 

لیلا امیری

 

 خانم اعظم حائری پور

 

خانم فاطمه السادات ارفع

 

شهادت، شهادت طلبی، عزت، شجاعت، ایثار، عشق.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

شهادت که در قرآن کریم به «قتل فی سبیل الله» تعبیر شده است انتخاب مرگی آگاهانه و آزادانه در راه خدا است و در روایات گرامی ترین مرگ و بالاترین نیکی است. روحیه شهادت طلبی انس و عشق به شهادت است که مفهومی فراتر از آمادگی است. انسان مومن قرآنی بنا به عهدی که بسته لزوماً یا با شهادت و یا با انتظار شهادت به عهد خود وفا می کند چرا که «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُو اللهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ و مِنهُم مَن یَنتَظِرُ و ما بَدَّلُوا تَبدیلاً» و این انتظار شهادت از منظر امیرالمومنین (علیه السلام) حیات طیبه دنیوی و اخروی را در پی دارد «اَحرِص عَلَی المَوتِ تُوهَب لَکَ الحَیاهُ».

از جمله آثار شهادت طلبی می توان به تقویت ایمان، شجاعت، ایثارگری، عزت مداری، عاشق پروری، اصلاح طلبی اشاره کرد. بدین صورت که طالب شهادت با یاد مرگ و انس به شهادت به عبودیت و مراحل بالای ایمان می رسد و با درک حقیقی حیات و مرگ در تقابل دائمی حق و باطل شجاعانه می ایستد و با اتصال به منبع عزت یعنی خدای سبحان شکست ناپذیر می گردد و با گزینش ایثار جان از متعلقات به آن مانند مال و مقام و .... راحت تر می گذرد و با معرفت به مبدأ شیفته وصال می گردد و با منطق سوختن و ساختن مسئولیت اصلاح جامعه را به جان می خرد.

عاشورا تجسم عینی شهادت طلبی است چرا که عاشورا بینشی عمیق نسبت به حقیقت مرگ و درک شکست و پیروزی در غالب «اِحدَی الحُسنَیَین» و تداوم غلبه حق «اِنَّ البَاطِلَ کَانَ زَهُوقاً» است و این بیدارگری عامل مهمی در پرورش روحیه شهادت طلبی است.

از منظر قرآن مهم ترین موانع روحیه شهادت طلبی ضعف ایمان به دلیل عدم ایمان واقعی به معاد و القای انواع ترس توسط شیاطین و دنیا طلبی یعنی دلبستگی به غیر در مقابل محبت خدا و راحت طلبی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :