دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189291
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1393 11:43
تعداد بازدید : 118

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

مصادیق و اوصاف ملعونین درزیارت عاشورا بارویکردی برقرآن کریم

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مصادیق و اوصاف ملعونین درزیارت عاشورا بارویکردی برقرآن کریم

 

1393

منیژه ساعی

معصومه صفری

عذرا خلیلی

ملعونین، قرآن، زیارت عاشورا، مصادیق،اوصاف

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

پژوهش حاضر به بررسی اوصاف ملعونین در زیارت عاشورا ازمنظر آیات وروایات پرداخته است. با توجه به حضوردشمنان حق وحقیقت برای از بین بردن ارزش­های جامعه­ی اسلامی، شناخت ویژگی­های آنان ضرورت دارد تا به وسیله ی شناخت آنان، با مظاهر ملعونین (کافران ومشرکان ومنافقان و ...) مبارزه شود. در برخوردهای فردی و اجتماعی، در فرهنگ­های جوامع بشری، هر فرد یاگروهی نوعی شعار یا واژه را برای ابراز مخالفت و نفرت در مقابل دشمنان به کار می­برد، به این منظور واژه لعن در قرآن چهل و یک مورد و در زیارت عاشورا، بیست­ودو بار به کار رفته است. روش تحقیق در ایـن رسالـه از نوع بنیادی به صورت توصیفی و جمـع­آوری اطلاعات متنی و کتاب­خانه­ای و در سه فصل تنظیم شده است.

ملعون اسم فاعل است که ازلعن گرفته شده ولعن در لغت به معنای طرد و دور کردن و در اصطلاح طلب و درخواست دور شدن شخص از رحمت خداست. در قرآن و زیارت عاشورا فقط به لعن زبانی اکتفا نشده بلکه، به دوری از فرهنگ و تسلط دشمنان و پرهیز از اخلاق و عقاید آنان نیز توصیه شده است. زیارت عاشورا دفتری معرفت­آموز در شناخت امام حسین (علیه السلام) و مقامات معنوی ایشان و کیفیت اظهار ارادت به ایشان و اعلان برائت از کفر و الحاد و نفاق است که عظمت وصحت آن به دلیل روایات فراوان و تأئید علماء و هم سویی با قرآن، روشن است.

از آن­جا که قرآن، معیار همیشگی برای معرفی جبهه­ی حق و باطل است، خداوند در آیات بسیاری، مصادیقی از لعن شدگان را به عنوان الگوی جواز لعن به مؤمنین، ارائه می­دهد که از جمله­ی آن­ها می­توان به شیطان، کافران، منافقان و ... اشاره نمود که با تطبیق این مصادیق در قرآن و زیارت عاشورا، به نقاط مشترک بسیاری از اوصاف ملعونین می­توان رسید.

مهم­ترین ویژگی­های معرفتی ملعونین، بی­توجهی به عقل و وحی درزندگی است که به نوعی زمینه­ساز غفلت از مبدأ و معاد و تحریف دین الهی است. از آن­جا که ابعاد علمی و معرفتی رابطه­ی متقابل با ابعاد اخلاقی دارند. کبرودنیاطلبی از ویژگی­های اخلاقی بارز ملعونین است که برای رسیدن به دنیا و لذایذ مادی علناً تمام مبانی اخلاقی را زیرپاگذاشته واحکام و ارزش­های الهی را از بین می­برند. ملعونین در زیارت عاشورا تمام این اوصاف را در واقعه­ی عاشورا نشان دادند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :