شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189279
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1392 11:28
تعداد بازدید : 181

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

سکولاریسم و نفوذ آن در حکومت دینی

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سکولاریسم و نفوذ آن در حکومت دینی

1392

معصومه زکانی

فروزان آزوین

مجتبی تدین

سکولاریسم- اومانیسم- لیبرالیسم- راسیونالیسم- حکومت دینی- ولی­ فقیه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

سکولار به معنای جدایی کامل دین از سیاست و نه تنها سیاست ، بلکه شامل تمام عرصه­های دینی، اجتماعی، اقتصادی و در واقع به معنای جدایی دین از هر آنچه باعث مزاحمت و تزاحم با باورهای دینی می­شود.

   آغاز و شکل­گیری این مکتب به قرون وسطی باز می­گردد که اربابان کلیسا حکومت و اجرای احکام در جامعه را از آن خود می­دانستند و هرگونه دخالت حکومت در کار کلیسا را خلاف شرع تلقی می­کردند. اعتقاد و انجام احکام و دستورات کلیسا برای مردم یک وظیفه بود، نه یک حق الهی، مردمی و اجتماعی ، همین مسئله موجب شورش­هایی شد ، مبنی بر دموکراسی و آزادیخواهی که منجر به شکل­گیری اولین جرقه­های تفکر سکولاریسم شد که مبانی سکولاریسم هم نشات گرفته از همین جریانات می­باشد. مانند: لیبرالیسم(آزادی­خواهی)،اومانیسم به معنای اصالت بشر و اصالت فرد. رفته رفته سکولاریسم پیشرفت کرده و رشد یافت. از عوامل بروزش در غرب می­توان به دو عامل بیرونی و درونی کلیساها اشاره کرد. مانند:عدم دسترسی مسیحیت به وحی الهی، فقر کلان مسیحیت، فساد در دستگاه کلیسا و مخالفت با علم ودانش که انگیزه­های مغرضانه و غیرمغرضانه غربیان از جمله انگیره­های ترویج فرهنگ سکولاریسم در غرب است.      

     حکومت دینی به معنای سرپرستی الهی و مشروع است که مبانی برگرفته از وحی ناب الهی می­باشد و این خود مشروع بودن این حکومت را تایید می­کند . ارکان حکومت دینی شامل قوه مقننه، مجریه و قضائیه است که در رأس آن ولی فقیه مجتهد جامع الشرایطی که علاوه بر شرایط عمومی، شرایط خاص و ویژه مدیریت، تدبیر، شجاعت و غیره را در برابر بیگانگان دارد. حکومت اسلامی با حکومت سکولاریته در سه رکن اساسی هدف، مبانی فکری و روند اجرا با هم اختلاف دارند که تفکر سکولار زیرکانه و مدبرانه از جهان غرب وارد فرهنگ ایران شد و رفته رفته از دوران صفویه و پس از آن در دوران مشروطیت وارد تفکرات ایرانی شد و رشد یافت . در دوران رضا شاه قاجار بعد از  بازگشت از سفر ترکیه و دیدار آتاتورک به اوج خود می­رسد که یکی از زائیده­های این تفکر مسئله کشف حجاب در آن دوران می­باشد که تا قبل از انقلاب اسلامی روند صعودی داشته ،  اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا زمان جنگ تحمیلی پله­های نزولی خود را یکی پس از دیگری طی می­کند تا بعد ازدهه شصت دوباره مباحث جدیدی در این زمینه مطرح می­شود که تحقیق پیش رو به این موارد اشاره دارد و به ارائه راهکار می­پردازد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :