شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189269
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1393 11:18
تعداد بازدید : 216

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

ویژگی های حکومت جهانی حضرت مهدی (ج)و برنامه های آن در آیات و روایات

تحقیق پایانی با عنوان ویژگی های حکومت جهانی حضرت مهدی (ج)و برنامه های آن در آیات و روایات-مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

ویژگی های حکومت جهانی حضرت مهدی (ج)و برنامه های آن در آیات و روایات

1393

 

 

فرزانه ابطحی

 

معصومه ماهری

 

سید مجتبی تدین

 

حکومت، امام، امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع این تحقیق ، ویژگی ها و بر نامه های حکومت جهانی حضرت مهدی در آیات و روایات می باشد . تشکیل حکومت صالحان که تجلّی آن در حکومت جهانی حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف ظهور و بروز دارد، ریشه در آیات قرآنی دارد، ولی ویژگی های آن در روایات به طور شفّاف بیان شده است. حکومت در لغت به معنای فرمانروایی وجلوگیری از ظلم است و دراصطلاح دینی به معنای مدیریت و هدایت ونیز خدمت به مردم می باشد.هدف از حکومت دینی برقراری عدالت، امنیت عمومی، تامین رفاه وآسایش همگانی وتعلیم وتربیت است. ویژگی حاکمان برحق عبارتنداز تدبیر ،بصیرت، عدالت ،توانمندی وتزکیه. همچنین حکومت حضرت مهدی ویژگی هایی دارد که در چارچوب سیره حکومتی ، سیره اقتصادی ، سیره مدیریتی ، سیره شخصی و سیره قضایی تبیین می گردد.ویژگی های حکومت حضرت در تمام زمینه ها مانند حکومت پیامبر اکرم صلی الله و حضرت علی و سیره ائمه معصمومین علیهم السلام است .   برنامه های حکومت جهانی حضرت مهدی عبارتند از برنامه های فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی در برنامه های فرهنگی به احیای کتاب و سنت ،گسترش معرفت و اخلاق، نهضت علمی ومبارزه با بدعت ها می توان اشاره کرد. بهره وری عادلانه از منابع طبیعی ،توزیع عادلانه اموال و عمران و آبادانی از برنامه های اقتصادی می باشد .احیای امر به معروف و نهی از منکر ، مبارزه با رذایل اخلاقی و اجرای حدود الهی مهمترین بعد اجتماعی حکومت حضرت مهدی می باشد.در راس برنامه های این حکومت در سطح جامعه ،اجرای عدالت در همه بخش ها است.از دستاوردهای حکومت جهانی حضرت مهدی می توان به عدالت فراگیر، رشد فکری، اتحاد و همدلی، برکت فراوان، ارتقای سطح سلامت، ریشه کن شدن فقر، حاکمیت اسلام و نابودی کفر و گسترش دانش اشاره نمود.

در این تحقیق ، از روش توصیفی و کتابخانه ای استفاده شده است و در این زمینه علاوه بر آیات از کتب روایی و همچنین از منابع تفسیری ، کلامی و اخلاقی نیز استفاده شده ااست.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :