جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189243
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1394 10:53
تعداد بازدید : 367

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه قبا

عوامل تقویت و تضعیف ایمان از دیدگاه قرآن و روایات

هدف از تحقیق ارائه شده به تصویر کشاندن ارزش و اهمیت ایمان در اسلام و تبیین عوامل تقویت و تضعیف آن و پیامدهای آن و ارائه راهکارهایی برای دستیابی برای جامعه ایمانی می باشد. این تحقیق دارای دو فصل می باشد: فصل اول مفاهیم و اقسام ایمان است که معنای لغوی و اصطلاحی ایمان، ایمان از منظر قرآن، معصومین و متفکران دینی، تفاوت ایمان با اسلام، رابطه ایمان با علم و عمل، عمل صالح و عمل غیرصالح رادربردارد. در فصل دوم به عوامل و مراتب تقویت ایمان در آیات و روایات می پردازیم: از جمله تقویت عمل و اراده، برخی نمونه های قرآنی عوامل تقویت ایمان و وجه اشتراک اسباب تقویت ایمان. در انتها به بررسی عوامل تضعیف ایمان مانند گناه، کفر، و برخی نمونه های قرآنی آن و راه کارهایی برای نیافتادن در دام گناه پرداخته شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل تقویت و تضعیف ایمان از دیدگاه قرآن و روایات

 

1394

 

 

 

راحله دمرچلی

 

 

اشرف بیان زاده

 

ملیحه حاجیان

عوامل،تقویت، تضعیف، ایمان 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع پایان نامه حاضر، عوامل تقویت و تضعیف ایمان از دیدگاه قرآن و روایات می باشد. ضرورت این پژوهش بر اساس آموزه های دینی که همان ایمان و عمل صالح می باشد مشخص می شود. زیرا زمانیا که بتوانیم عوامل ضعف و یا قوت ایمان را در خود و جامعه شناسایی کنیم و در جهت بهبود آن اقدام نماییم بسیاری از مشکلات اعم از فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی مرتفع می گردد. هدف از تحقیق ارائه شده به تصویر کشاندن ارزش و اهمیت ایمان در اسلام و تبیین عوامل تقویت و تضعیف آن و پیامدهای آن و ارائه راهکارهایی برای دستیابی برای جامعه ایمانی می باشد. این تحقیق دارای دو فصل می باشد: فصل اول مفاهیم و اقسام ایمان است که معنای لغوی و اصطلاحی ایمان، ایمان از منظر قرآن، معصومین و متفکران دینی، تفاوت ایمان با اسلام، رابطه ایمان با علم و عمل، عمل صالح و عمل غیرصالح رادربردارد. در فصل دوم به عوامل و مراتب تقویت ایمان در آیات و روایات می پردازیم: از جمله تقویت عمل و اراده، برخی نمونه های قرآنی عوامل تقویت ایمان و وجه اشتراک اسباب تقویت ایمان. در انتها به بررسی عوامل تضعیف ایمان مانند گناه، کفر، و برخی نمونه های قرآنی آن و راه کارهایی برای نیافتادن در دام گناه پرداخته شده است.

    نتیجه کلی حاصل آمده از مطالب این است که ایمان قابل افزایش و کاهش می باشد و عوامل شناختی و رفتاری ویژه ای باعث تضعیف و تقویت آن می شود.

     

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :