شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189229
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1393 10:27
تعداد بازدید : 182

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه قبا

حرکت های سیاسی - تبلیغی امام سجاد (ع) در پیام رسانی نهضت حسینی

از آنجایی که عصر امام سجاد (علیه السلام) دوره انحطاط فکری و فساد اخلاقی و سیاسی مردم بود و شیعه در خفقان به سر می­برد، امکان قیام برای امام منتفی بود. اما یکی از ثمرات رهنمودهای بیدارگرانه امام، انقلاب­هایی بود که برای براندازی حکومت امویان بر پا شد که از بزرگ­ترین مواضع سیاسی امام، بیرون ماندن ایشان از بحران این جنبش­ها با توجه به اختلاف مواضع آنها در برابر امام بود. از حرکت­های سیاسی دیگر امام، بوجود آوردن یک تشکیلات شیعی بود تا بتواند محور اصلی حرکت­های سیاسی آینده باشد و صحیفه سجادیه در این راستا بر ایجاد یک تفکر اصیل اسلامی بزرگ­ترین نقش را ایفا نمود. از آنجایی که جامعه اسلامی در عصر امام سجاد (علیه السلام) در یک بحران عقیدتی فرورفته بود، امام در مقابل این انحراف سکوت نکرده و به دفاع از ارزش­های اسلامی پرداخت که قسمت عمده این تلاش سیاسی در برخورد با علمای وابسته به حکومت بود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حرکت های سیاسی تبلیغی امام سجاد (ع ) در پیام رسانی نهضت حسینی

 

 

1393

 

 

 

طناز ادیانی فر

 

 

زهرا سبحانی

 

فرزانه نیکو برش

سیاسی ـ تبلیغی ـ نهضت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

این نوشتار در پی تبیین حرکت­های سیاسی­ـ­تبلیغی امام سجاد (علیه السلام) در پیام رسانی نهضت حسینی بوده و هدف از این تحقیق، جمع آوری اطلاعات کاربردی و روش تحقیق حاضر تاریخی­ـ­تحلیلی است.

اختناق حاکم بر دوران امام، ایشان را با مشکلات و واقعیت­هایی رو به رو کرد که تلاش­های امام در ابعاد فعالیت­های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و عبادی صورت گرفت. اولین عملکرد امام، حرکت تبلیغی و خطبه­های افشاگرانه ایشان از کوفه تا شام و مدینه بود که از این رهگذر آثار و نتایج مهمی به بار آمد.

از آنجایی که عصر امام سجاد (علیه السلام) دوره انحطاط فکری و فساد اخلاقی و سیاسی مردم بود و شیعه در خفقان به سر می­برد، امکان قیام برای امام منتفی بود. اما یکی از ثمرات رهنمودهای بیدارگرانه امام، انقلاب­هایی بود که برای براندازی حکومت امویان بر پا شد که از بزرگ­ترین مواضع سیاسی امام، بیرون ماندن ایشان از بحران این جنبش­ها با توجه به اختلاف مواضع آنها در برابر امام بود.

از حرکت­های سیاسی دیگر امام، بوجود آوردن یک تشکیلات شیعی بود تا بتواند محور اصلی حرکت­های سیاسی آینده باشد و صحیفه سجادیه در این راستا بر ایجاد یک تفکر اصیل اسلامی بزرگ­ترین نقش را ایفا نمود. از آنجایی که جامعه اسلامی در عصر امام سجاد (علیه السلام) در یک بحران عقیدتی فرورفته بود، امام در مقابل این انحراف سکوت نکرده و به دفاع از ارزش­های اسلامی پرداخت که قسمت عمده این تلاش سیاسی در برخورد با علمای وابسته به حکومت بود.

هدف از این نوشتار بررسی ابعاد مختلف فعالیت­های امام سجاد (علیه السلام) در بعد سیاسی و تبلیغی در پیام رسانی نهضت حسینی می­باشد تا مشخص شود هرگونه بیدارگری و هدایت ثمره رهبری ایشان بوده است. لذا این پایان نامه در سه فصل تنظیم گردیده است.

فصل اول: معرفی شخصیت امام سجاد (علیه السلام) و خطبه­های افشاگرانه ایشان؛ فصل دوم: انحطاط فکری مردم و موضع­گیری امام سجاد (علیه السلام) در بیدارگری جامعه اسلامی؛ فصل سوم: شیوه­های تبلیغی و تبیین معارف الهی امام سجاد (علیه السلام(

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :