جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189214
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1395 9:14
تعداد بازدید : 242

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)

شرایط قبولی نماز و تقوا

حقوق الهی (نماز - شکر - تقوا)


امام رضا(ع) فرمود:

خداوند سه وظیفه دینی را در همراهی سه وظیفه دیگر معرفی کرده است. به نماز و زکات امر فرموده به طوری که هر کس نماز بخواند اما زکات و خمس و حقوق مالی را نپردازد، نمازش مقبول نخواهد بود. همچنین خدا به سپاسگزاری از خویش و والدین امر فرموده است. به طوری که هر کس از پدر و مادر خود تشکر و سپاسگزاری نکند، در واقع از خداوند سپاسگزاری نکرده است و بالاخره خداوند به تقوا و صله رحم امر کرده است. به طوری که هر کس صله رحم انجام ندهد، در واقع تقوا نداشته است. (عیون اخبار الرضا ج 1 ص 532)


با دقت در فرمایش امام(ع) این نکته دانسته می شود که پرداخت زکات، رعایت احترام پدر و مادر و دیدار خویشاوندان که از جمله حقوق مردم محسوب می شود، از چنان اهمیتی برخوردار است که اگر نسبت به آنها سهل انگاری کنیم، گویا در واقع حقوق الهی (نماز - شکر - تقوا) پایمال شده است.


اهمیت پرداخت زکات
درباره اهمیت پرداخت زکات  به همین اندازه اکتفا می شود که: خداوند سرزمین هایی دارد که به آنها سرزمین انتقام می گویند. وقتی خدا به بنده ای مالی را مرحمت می کند و او حقوق الهی آن را نمی پردازد، پروردگار یکی از آن سرزمین ها را بر او مسلط می کند تا آن مال را در آنجا تلف نماید و سپس صاحب مال در همان مکان جان به جان آفرین تسلیم می کند در حالی که آن سرزمین همچنان باقی می ماند. خداوند بر این امت چیزی را سخت تر از پرداخت زکات واجب نکرده است و بیشتر مردم را جز در رابطه با زکات هلاک نمی سازد. (مجموعه ورّام ج 2 ص 25-172)


قطع رحم

مورد لعن خداوند
قطع رحم از جمله گناهان بزرگ محسوب می شود که موجبات عذاب آخرت و بلاهای دنیوی را فراهم می کند. در نکوهش آن همین قدر بس است که خداوند قطع کننده رحم را در قرآن چندین بار مورد لعن و نفرین قرار داده است.
پاداش هیچ طاعتی زودتر از صله رحم  به صاحب آن نمی رسد. صله رحم موجب افزایش طول عمر، وسعت یافتن روزی، اصلاح اخلاق، دفع شدن بلاها، آسان گردیدن حساب روز قیامت، آبادانی خانه ها و.... می شود. (معراج السعاده ص 439-441)
گسستن پیوند خویشاوندی و پاس نداشتن حرمت والدین عوامل گوناگونی دارد. اما مهم ترین عامل آن بی حیایی و حرص ورزیدن است. صله رحم تنها رفتن به خانه بستگان نیست بلکه مصادیق فراوانی دارد. از جمله: اذیت نکردن آنان، سلام  کردن و احترام نمودن، اطعام کردن هر چند به جرعه آبی، عیادت از بیماران آنها، شرکت در مراسم عزا، زیارت و دیدار، هدیه دادن، تامین نیازهای آنان پیش از دیگران، خوشحال کردن و... (مفاتیح الحیاهًْ ص 215-214)


نقل می کنند:

روزی حضرت موسی(ع) در حال مناجات با پروردگارش مردی را در سایه عرش الهی دید. پرسید: پروردگارا، این کیست که عرش تو بر او سایه افکنده است؟ فرمود: او کسی است که به پدر و مادر خود نیکی می کند و اهل سخن چینی نیست. (همان ص 221)


یکی از تجار بازار ورشکست می شود. او مشکل خود را با شیخ رجبعلی خیاط در میان می گذارد. شیخ گفت: تو آدم بی رحمی هستی، چهار ماه است که شوهر خواهرت از دنیا  رفته و تا حالا سراغ خواهرت و بچه هایش نرفته ای. گرفتاری تو از این است. تاجر گفت: با هم اختلاف داریم. شیخ فرمود: ریشه مشکل تو آنجاست، حال خود می دانی. تاجر مقداری وسایل منزل خرید و به خانه خواهرش رفت و آشتی کردند و از آن پس بود که مشکل وی حل شد. (کیمیای محبت ص 125)


در حدیث داریم:

گاهی شخصی نسبت به پدر و مادرش نیکوکار است. سپس آنها می میرند و او بدهی آنان را نمی پردازد و برای آنها آمرزش نمی خواهد. لذا خدا او را عاق و نافرمان می نویسد و گاهی شخصی در زمان حیات پدر و مادرش عاق آنهاست و به آنان نیکی نمی کند. اما وقتی مردند، بدهی آنها را می پردازد و برایشان طلب آمرزش می کند و بدین ترتیب خداوند وی را در دفتر نیکوکاران می نویسد. (اصول کافی ج 3 ص 238)

محمدمهدی رشادتی معارفی از کیهاننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :