جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189184
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1395 19:51
تعداد بازدید : 243

چگونه فکر کنیم؟ مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)

تجربیات استاد سلیمانی، استاد پژوهش

چگونه فکر کنیم؟

    یکی از مسائل کلیدی زندگی تطبیق تصمیم های انسان با موازین صحیح است. خیلی برای انسان مهم است که درست انتخاب کند، درست عمل کند، یقین کند حتمآ نتیجۀ عملش خوب و موفقیت آمیز شده است و در طول زندگیش احساس خوشبختی و رضایت داشته باشد.

    همیشه این سؤال ذهن انسان را پرتلاطم می کند که چرا زندگی این قدر سختی دارد؟ چرا هر چیزی که می خواهیم حتی بعد از تلاش، به آن نمی رسیم؟ چرا دعاهایمان مستجاب نمی شود؟ این همه سختی چرا تمام نمی شود؟چرا خدا دعای بعضی را مستجاب می کند و دعای بعضی را نه؟چرا انسان های خوب بیشتر سختی می بینند؟ و هزاران سؤال دیگر که بی جواب می مانند، آیا واقعآ این سؤالات جواب ندارند؟! آیا انسان در چمبرۀ تو در توی این سؤالات هضم می شود؟! یا این که جواب این سؤالات در مکتب اهل بیت علیهم السلام جواب داده شده است و با استمداد از آن ها می توان راه زندگی را پیدا کرد، می توان فهمید که چگونه باید با عالم، با خود و با اطرافیان ارتباط برقرار کرد؛ به طور کلی وقتی سراغ قران و ائمه علیهم السلام برویم به عنوان دو ثقلی که در اختیار انسان است( انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی)و، تمام راهکارها و مسیرهای انسانیت را مشروحآ بیان کرده اند. لازم به ذکر است که معصومین علیهم السلام به عنوان مبین و مفسر قران کریم معرفی شده اند. پس با توجه به دستورهای انسان ساز قران و مفسرین آن ائمه علیهم السلام بدست می آید که برای فکر کردن باید به چند چیز توجه شود:

1-چه مقدماتی را برای فکر کردن خود فراهم می کنیم.

2-چه هدفی برای فکر کردن خود در نظر داریم.

   انسان برای این که بتواند کاری انجام دهد باید وسایل مورد نیاز آن کار را داشته باشد، فکر کردن هم از این قاعده مستثنی نیست، وسیلۀ فکر کردن در انسان عقل او است که هم می تواند با کمک خیال با جزئیات سرو کار داشته باشد و هم قدرت آن را دارد که با عالم عقل ارتباط برقرار کند. انسان به کمک عقل، خوب و بد را تشخیص می دهد و نیز می تواند هنگام عمل درست بودن کارهایش را محک بزند.

    اگر بخواهیم مقدمات فکر کردن را بیلن کنیم، اول باید کار عقل را بلد بشویم و بعد مسیری که عقل برای فکر کردن طی می کند دنبال می کنیم.

عقل چگونه کار می کند؟

ابتدا انسان به کمک حواس پنجگانه با عالم خارج ارتباط برقرار می کند بعد خیال انسان تمام آنچه را حواس درک کرده اند را به تصویر می کشد بعد عقل این تصاویر را پردازش کرده و مشترکات و اختلاف صورت های ادراک شده را پیدا می کند؛ در مرحلۀ بعد عقل اختلاف ها را رها کرده و به کمک اشتراکات یک معنای کلی را ایجاد می کند.

مثال:

چشم خودکارهای مختلفی را می بیند بعد خیال تصویری از آن خودکارها را در ذهن نگه می دارد، در مرحلۀ بعد عقل از این تصویرها یک معنای متفاوت ادراک می کند که این ها خودکار قرمز، آبی، سبز، بزرگ و یا کوچک هستند، و یک معنای مشترک درک می کند که این ها همه خودکار هستند و نه چیز دیگر حال عقل می تواند یک معنای کلی را از این ادراک مشترک بدست آورد و آن معنای کلی خودکار است. پس کار مهم عقل ادراک کلیات استنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :