چهارشنبه - 2018 سپتامبر 19 - 9 محرم 1440 - 28 شهريور 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188804
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 8:21
تعداد بازدید : 653

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عوامل توفیق و سلب توفیق از دیدگاه آیات و روایات

هدف نهایی هر فرد مسلمان، بندگی خدا و کمال یافتن در ابعاد روحی و اخلاقی است و از آن جایی که داشتن توفیق در انجام عبادات و اعمال صالح، راه رسیدن به بندگی و قرب الهی را برای انسان آسان تر می کند، باید برای دستیابی به این موهبت الهی تلاش کرد. در قرآن و روایات توصیه های با ارزش فراوانی در رابطه با راه های دستیابی به توفیق، بیان شده است که عمل به آن ها، انسان را به سوی سعادت و نیک بختی سوق می دهد. توفیق که یکی از الطاف و نعمتهای الهی است، سبب می شود که خدای تعالی اسباب را موافق خواهش بنده قرار دهد و برای تحقق یک امر خوب، وسایل را به گونه ای تنظیم کند که مقصود حاصل گردد و سلب توفیق نیز به این معناست که بنده، با ارتکاب گناهان، یاری و کمک خداوند متعال را از دست بدهد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل توفیق و سلب توفیق

از دیدگاه آیات و روایات

1393

 

زهرا فلاحی

ملیحه حاجیان

حوریه خدایی

توفیق، سلب توفیق (خذلان)، نصر، هدایت، تیسیر

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

هدف نهایی هر فرد مسلمان، بندگی خدا و کمال یافتن در ابعاد روحی و اخلاقی است و از آن جایی که داشتن توفیق در انجام عبادات و اعمال صالح، راه رسیدن به بندگی و قرب الهی را برای انسان آسان تر می کند، باید برای دستیابی به این موهبت الهی تلاش کرد. در قرآن و روایات توصیه های با ارزش فراوانی در رابطه با راه های دستیابی به توفیق، بیان شده است که عمل به آن ها، انسان را به سوی سعادت و نیک بختی سوق می دهد.

توفیق که یکی از الطاف و نعمتهای الهی است، سبب می شود که خدای تعالی اسباب را موافق خواهش بنده قرار دهد و برای تحقق یک امر خوب، وسایل را به گونه ای تنظیم کند که مقصود حاصل گردد و سلب توفیق نیز به این معناست که بنده، با ارتکاب گناهان، یاری و کمک خداوند متعال را از دست بدهد.

این نعمت الهی دارای اسباب و عواملی می باشد که انسان با انجام آن ها  به توفیق دست یافته و با ترک آن ها  از این رحمت پروردگار محروم می ماند.

این عوامل و شاخصه ها را می توان از آیات و روایات استخراج نموده و از آن ها  به عنوان عوامل زمینه ساز توفیق نام برد و هم چنین با بهره گیری از سخنان گهر بار معصومین (علیهم السّلام) و کتب تفسیری، می توان عواملی که باعث سلب توفیق انسان ها می شود را نیز بیان نمود.

که در این تحقیق کوشیده شده است که این عوامل در قالب عوامل اعتقادی، اخلاقی و عوامل رفتاری مورد بررسی قرار گیرد.

و این تحقیق از نظر هدف کاربردی است و روش آن به صورت «توصیفی- تحلیلی» بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای می باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :