دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188780
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 12:21
تعداد بازدید : 196

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

مفهوم توبه و پیامدها و راهکارهای آن

یکی از اهداف تربیت در قرآن مسأله توبه و رجوع به خداوند است. به این معنا که انسان همیشه در زندگی توبه و رجوع و انابه سوی خداوند داشته باشد و از عوامل و افکار انحرافی و غلط سابق خود واقعاً نادم و پشیمان باشد. توبه رحمتی است که خداوند دَرِ آن را تا آخرین لحظه عمر برای بندگان خویش باز گذاشته است،چرا که انسان با ارتکاب اعمال زشت و ناروا باعث به هلاکت رساندن خویش و حتی دیگران می شود.به همین جهت است که توبه از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار است که انسان را از انحراف و سرگشتگی رهایی داده به سوی پروردگار حق سوق می دهد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مفهوم توبه و پیامدها و راهکارهای آن

1393

 

مریم یوسفی

مرضیه جزایری مجد

حوریه خدایی

توبه، توّاب، تائب، استغفار، غافر، انابه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 یکی از اهداف تربیت در قرآن مسأله توبه و رجوع به خداوند است. به این معنا که انسان همیشه در زندگی توبه و رجوع و انابه سوی خداوند داشته باشد و از عوامل و افکار انحرافی و غلط سابق خود واقعاً نادم و پشیمان باشد.

توبه رحمتی است که خداوند دَرِ آن را تا آخرین لحظه عمر برای بندگان خویش باز گذاشته است،چرا که انسان با ارتکاب اعمال زشت و ناروا باعث به هلاکت رساندن خویش و حتی دیگران می شود.به همین جهت است که توبه از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار است که انسان را از انحراف و سرگشتگی رهایی داده به سوی پروردگار حق سوق می دهد.

کسی که به خدا و پیامبر و معاد و ثواب و عقاب و حساب و کتاب و بهشت و دوزخ ایمان داشته باشد. در ضرورت فوریت توبه تردید نمی کند. ما که از نفس خودمان آگاهیم و از گناهانمان اطلاع داریم چرا از توبه غفلت می کنیم؟ مگر معاد و حساب و کتاب و عذابهای دوزخ را باور نداریم؟ مگر در وعده ی خدا که فرموده گناهکاران را در دوزخ به کیفر می رسانم تردید داریم؟

مطالبی که از آیات و روایات ائمه معصومین علیه السلام راجع به توبه صادر شده دست به دست رسیده نشان از عنایت خاص خداوند به بنده خود برای بازگشت از گناه به سوی معبود هستی می باشدو تأثیردر زندگی فردی و اجتماعی دارد.

بنابراین همه انسان ها در هر سطحی که باشند لازم است توبه کنند، چون هر کس نسبت به مقام و منزلتی که دارد طبعاً خطاها و تقصیراتی در زندگی و در اعمال خود دارد که باید از آنها در نزد پروردگار استغفار کند.

موضوع تعلیم و تربیت، آن قدر مهم بوده که هدف ارسال پیامبران قرار گرفته و خدای متعال در این باره بر بندگانش منت نهاده است. شخصیت فردی و اجتماعی، سعادت یا شقاوت دنیوی و اخروی انسان به این موضوع بستگی دارد که چگونه خویشتن را ساخته و می سازد. به همین جهت خودسازی و توبه برای انسان یک امر حیاتی و سرنوشت ساز محسوب می شود.

روش این تحقیق توصیفی تحلیلی و روش جمع آوری اطلاعات هم به صورت کتابخانه ای می باشد و در سه فصل ارائه گردیده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :