يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188779
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1392 12:13
تعداد بازدید : 161

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی کارکردهای نماز جمعه و تاثیرات فرهنگی آن بر جامعه

خداوند متعال با فرستادن آخرین رسول خود و کامل ترین دین برای انسان ها تا روز قیامت بهترین برنامه زندگی حیات فردی و اجتماعی برای پیروان این دین الهی را فراهم آورده است. که از مهمترین این دستورات اقامه نماز و ارتباط با خداوند به صورت جمعی در میان مسلمانان است که در میان این نماز ها ،نماز جمعه بدلیل اینکه بصورت هفتگی و دسته جمعی و همراه با دو خطبه اعتقادی – اخلاقی و بیان مسائل روز برگزار می شود موجب بصیرت افزایی تربیت، هدایت و اتحاد مردم می گردد و روح هم بستگی را در میان تمامی امت اسلامی می دمد .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی کارکردهای نماز جمعه و

تاثیرات فرهنگی آن بر جامعه

1392

 

زهرا سادات حسینی

فرزانه نیکوبرش راد

حوریه خدایی

نماز جمعه، فرهنگ، بصیرت، کارکرد، اسلام، اتحاد

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 خداوند متعال با فرستادن آخرین رسول خود و کامل ترین دین برای انسان ها تا روز قیامت بهترین برنامه زندگی حیات فردی و اجتماعی برای پیروان این دین الهی را فراهم آورده است. که از مهمترین این دستورات اقامه نماز و ارتباط با خداوند به صورت جمعی در میان مسلمانان است که در میان این نماز ها ،نماز جمعه بدلیل اینکه بصورت هفتگی و دسته جمعی و همراه با دو خطبه اعتقادی اخلاقی و بیان مسائل روز برگزار می شود موجب بصیرت افزایی تربیت، هدایت و اتحاد مردم می گردد و روح هم بستگی را در میان تمامی امت اسلامی می دمد .

این تحقیق از جهت هدف یکی تحقیق کاربردی است و روش تحقیق آن به شیوه توصیفی تحلیلی است و روش جمع آوری اطلاعات بصورت کتابخانه ای است که در سه فصل ارائه گردیده است .

نماز جمعه در زمان ما در میان کشور های اسلامی مبدا حرکت عظیم جوامع اسلامی به سوی بیداری اسلامی گردیده است. بنا براین ضرورت شناسایی ابعاد مختلف آن به ویژه بعد فرهنگی، که تاثیر مستقیم بر روح و جان برگزار کنندگان نماز جمعه دارد، بیشتر می شود به همین خاطر باید مورد توجه جدی از سوی محققین دلسوز قرار گیرد

از این رو همواره در صورت توجه به این تاثیرات مهم و کارکرد های ویِژه نماز جمعه می توان از این جریان عظیم الهی به عنوان یکی از موثر ترین و کارآمد ترین شیوه ها برای حفظ و بقای حکومت اسلامی و در نهایت حکومت جهانی حضرت مهدی (علیه اسلام) در مسیر حق بهره جست و مسلمانان را برای رسیدن به آن تحول بزرگ جهانی آماده ساخت .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :