دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188772
تاریخ انتشار : 5 مهر 1394 9:9
تعداد بازدید : 281

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه نجمه خاتون(س)

آثار و پیآمدهای ارتداد از منظر آیات وروایات و پاسخ به برخی شبهات پیرامون آن

این پزوهش پس از بیانی اجمالی از ارتداد به تبیین آثار و پیامدهای فقهی و غیرفقهی آن می پردازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه نجمه خاتون(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

آثار و پیامدهای ارتداد از منظر آیات و روایات و پاسخ به برخی شبهات پیرامون آن

94

 

خانم سارا حسن زاده کردآبادی

 

سرکار خانم راستکار ثمرین

 

سرکار خانم خدایی

ارتداد ، مرتد ، کفر ، کافر ، فقه ، شبهه

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

رسول خدا (صل الله علیه و آله) مامور شدند تا تمامی انسان ها را به سوی خدا فراخوانند و قلب های خفته در ظلمات را بیدار سازند و به مردم راه رسیدن به رستگاری بیاموزند .

از زمان ظهور اسلام تاکنون عده ای از افراد مشتاقانه به سوی اسلام گرویدن و به خداوند و پیغمبر او و روز واپسین ایمان آوردند و برای ایمان خود تا پای جان ایستادگی نمودند .

و نیز افرادی بودند وهستند که یا اصلا ایمان نیاوردند و بر کفر خود تا لحظه ی مرگ پافشاری کردند و کافر از این دنیا رفتند و یا اگر هم ایمان آوردند ، بعد از مدتی ایمانشان سست گشت و از دایره ی مسلمین خارج شدند و رو به سوی کفر نهادند و به تمامی نعمت های الهی که به آنها عطا کرده بود ، پُشت کردند . به همین خاطر خداوند در دنیا و آخرت آنها را دچار عقوبت هایی می نماید .

البته این عقوبت ها مختص کسانی می باشد که به قصد مبارزه و دشمنی با خدا و پیامبر او وهدف صدمه زدن به دین اسلام ؛ بعد از ایمانشان کافر گشتند .

مجازات های فرد مرتد علتش تحمیل ایمان به وی نمی باشد تا شبهه ی ایمان تحمیلی تصور شود ، بلکه دلیلش اعمال و رفتار گذشته ی او و دشمنی او با دین خدا می باشد که نتیجه اش آسیب رساندن به اسلام و مسلمین می شود .

خداوند این مجازات های دنیوی و اُخروی را در کتاب مقدس مسلمانان ، قرآن کریم بیان نموده است و پیامبر عظیم الشان او ، حضرت محمّد مصطفی ( صل الله علیه و آله ) و ائمه معصومین (علیهم السلام ) مجازاتی برای فرد مرتد تعیین نموده اند. فقهای عظام شیعه نیز این عقوبت ها را در آثار خود بیان کرده اند .

فرد مرتد به مراتب ضربات شدیدی به پیکره ی اسلام وارد می کند تا فردی که از ابتدا وانتها ی عمر کافر بوده ، به همین دلیل عذاب های دنیوی و اُخروی وی شدید تر خواهد بود .

دشمنان اسلام با تغییر زمانه ، آن ها نیز شیوه ی خود را برای مبارزه با مسلمانان و منحرف ساختن ذهن جوانان مسلمان و دور ساختن ایشان از دین و آیین خود عوض نموده اند و به جای مبارزه در جبهه های جنگ مسلحانه ، رو به سوی مبارزه ی نامحسوس یعنی جنگ نرم نموده و با وارد کردن شبهات و اشکالاتی به حکم مرتد ، خواهان تضعیف ایمان جامعه ی مسلمانان هستند .

پس شایسته است این شبهات که در جامعه ی امروزی مطرح است ، بیان شود و در جواب دادن به آن ها نهایت تلاش گردد و با پاسخ های جامع و کامل ، مردود بودن آن ها اثبات شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :