يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188736
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1392 14:25
تعداد بازدید : 594

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

عوامل تجمل گرايي و آسيب ها و راهكارهاي مقابله با آن از ديدگاه اسلام

تجمل گرايي به معني ميل و رغبت داشتن نسبت به زينت ها و زيبايي ها است؛ اين مسأله در انسان امري طبيعي و فطري مي باشد. دين اسلام نيز بهره مندي متعادل و متناسب با شرايط زمان و مكان از تجمل را منع نمي كند، آنچه از نظر اسلام مذموم و ناپسند است توجه مفرط به ظواهر زندگي و غرق شدن در تجملات مي باشد. زيرا مقام انسان را برتر از آن مي داند كه تمام همت و هدفش را دست يابي به تجملات دنيوي قرار دهد و از كمالات معنوي بازماند و همچنين از طرفي انسان تجمل گرا حاضر است همه ارزش هاي اصيل اسلامي را براي رسيدن به تجملات از دست دهد، و اسير و دلبسته ماديات شدن روح آزادگي را از وي سلب نمايد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

عوامل تجمل گرايي و آسيب ها و راهكارهاي مقابله با آن از ديدگاه اسلام

 

 1392

 

طیبه غفاری

 

 خانم خدیجه بوترابی

 

خانم زهرا راستی

 

تجمل گرايي، رفاه طلبي، عوامل (دروني و بيروني)، آسيب هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي)، راهكارهاي مقابله.

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

تجمل گرايي به معني ميل و رغبت داشتن نسبت به زينت ها و زيبايي ها است؛ اين مسأله در انسان امري طبيعي و فطري مي باشد. دين اسلام نيز بهره مندي متعادل و متناسب با شرايط زمان و مكان از تجمل را منع نمي كند، آنچه از نظر اسلام مذموم و ناپسند است توجه مفرط به ظواهر زندگي و غرق شدن در تجملات مي باشد. زيرا مقام انسان را برتر از آن مي داند كه تمام همت و هدفش را دست يابي به تجملات دنيوي قرار دهد و از كمالات معنوي بازماند و همچنين از طرفي انسان تجمل گرا حاضر است همه ارزش هاي اصيل اسلامي را براي رسيدن به تجملات از دست دهد، و اسير و دلبسته ماديات شدن روح آزادگي را از وي سلب نمايد. تجمل گرايي علاوه بر اثرات شومي كه به فرد دارد به خانواده ها و جامعه تأثيرگذار خواهد بود و به مرور جامعه را به زوال مي كشاند.

تجمل گرايي امري نسبي بوده و با توجه به شرايط زماني و مكاني و شأن افراد متفاوت است و آنچه كه از نظر اسلام مذموم مي باشد ميل و گرايش افراطي به وسايل زندگي دنيوي است كه از عوامل دروني و بيروني نشأت مي گيرد و اثرات شومي به جاي خواهد گذاشت.

بنابراين در پژوهش حاضر سعي شده به روش توصيفي و تحليلي بر اساس اسناد و مدارك علمي به شناخت تجمل گرايي از ديدگاه اسلام و شناسايي عوامل و اثرات تجمل گرايي پرداخته شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :