دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188723
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1392 11:49
تعداد بازدید : 250

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه قاسم بن الحسن علیهماالسلام

برخی عوامل مادی و معنوی تاثیرگذار در حیات دنیوی و اخروی انسان

انسان موجودی دو بعدی است که در تکوین او توجه به هردو دو بعد مادی ومعنوی اثر بخش می باشد .پژوهش حاضر به عنوان برخی عوامل مادی ومعنوی تاثیر گذار...

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

برخی عوامل مادی و معنوی تاثیرگذار در حیات دنیوی و اخروی انسان

15/5/92

 

زهرا درزی

 

مهناز رحیم پور

 

عذرا خلیلی

 

خوردنی های حلال ، خوردنی های حرام ، احسان ، توبه ، حقّ الناس ،مادی ، معنوی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انسان موجودی دو بعدی است که در تکوین او توجه به هردو دو بعد مادی ومعنوی اثر بخش می­باشد .پژوهش حاضر به عنوان برخی عوامل مادی ومعنوی تاثیر گذار در حیات دنیوی واخروی با بهره­گیری از آیات و روایات وکتب تفسیری ، تربیتی ، اخلاقی معتبر به رشته تحریر در آمده .

در این پژوهش به عواملی پرداخته شده که در حیات دنیوی واخروی انسان موثر هستند وگاهی علاوه بر اینکه در سرنوشت خود آدمی تاثیر گذار است اطرافیان را نیز تحت شعاع خود قرار می­دهد کسانی که خون ، شراب را استفاده می­کنند اثراتی بر روی روان آنها می­گذارد واقدام به انجام کارهایی می­کنند که سلامت خود وجامعه را به خطر می­اندازند . گاه اقدام به قتل نزدیک­ترین افراد خانواده   می­کنند .

برخی عوامل معنوی درحیات دنیوی واخروی انسان تاثیرگذار هستند ، مانند انفاق که در قرآن و احادیث بسیار به آن اشاره شده است . علاوه بر افزایش رزق و روزی وسلامت روح وروان ، باعث می­شود جامعه نیز از فقر وهلاکت نجات می­یابد. احسان به وا­لدین که در قرآن کریم همردیف توحید وپرستش خدای یگانه دانسته شده ثواب حج قبول شده را دارد . توبه نیز باعث سرازیرشدن  باران رحمت الهی بر ما می­شود. حقّ الناس باعث محرومیت از بهشت ، محرومیت از برکت رزق می­شود.

نتیجه این تحقیق این است که امور مادی و معنوی در سرنوشت انسان تاثیر گذار هستند وهر فعل وهر عملی در تقویت جسم ، اثر وضعی روحی نیز دارد . همچنانکه کردار آدمی نیز در بعد مادی و معنوی تاثیر می­گذارد .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :