دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188700
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1392 11:14
تعداد بازدید : 186

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه قاسم بن الحسن علیهماالسلام

برخی عوامل مؤثر در کاهش فشارهای روانی از دیدگاه اسلام و روان شناسان

این تحقیق با عنوان «برخی عوامل کاهش فشار روانی در اسلام» پس از تعریف فشار روانی و عواملی که باعث پیدایش آن می شود به راهکارهایی در زمینه کاهش فشار روانی ...

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

برخی عوامل مؤثر در کاهش فشارهای روانی از دیدگاه اسلام و روان شناسان

20/5/92

 

سپیده سادات میرمحمدحسینی

 

مهناز رحیم پور

 

علی اکبر رضایی

 

فشار روانی، مصادیق فشار روانی، عوامل فشار روانی، عوامل موثر در کاهش فشار روانی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این تحقیق با عنوان «برخی عوامل کاهش فشار روانی در اسلام» پس از تعریف فشار روانی و عواملی که باعث پیدایش آن می شود به راهکارهایی در زمینه کاهش فشار روانی از سوی اسلام پرداخته شده است..

علم روان پزشکی امروزه به تعالیمی که پیامبران برای آرامش انسان آموخته اند رسیده است. زیرا از مهم ترین عوامل کاهش فشارهای روحی- روانی اعتقاد و پایبندی به معنویات است. با مطالعه در قرآن کریم و متون روایی می توان به این نتیجه رسید که بزرگترین عامل مقابله با فشار روانی پیگیری آموزه های دینی است که با توجه به ابعاد مختلف شخصیت انسان در سه بعد اعتقادی- رفتاری- شناختی به مقابله با فشارهای  روانی پرداخته شده است.

ایمان و اعتقاد به خدا، بینش فرد نسبت به وقوع سختی ها، اعتقاد به مقدرات و قضا و قدر الهی و بالا بردن سطح معرفت از روش های شناختی است. انجام اعمال عبادی همچون یاد خدا، نماز، توسل، زیارت اماکن متبرکه از جمله روش های عاطفی است و روش های رفتاری مانند استراحت و خواب، تفریحات سالم و ورزش می باشد که موجب کاهش فشار آسیب های فردی، اجتماعی، خانوادگی حاصل از حوادث ناخواسته می شود.

مثبت اندیشی، دوری از هرگونه بدبینی، پذیرفتن سنت های الهی و الگو قرار دادن بزرگان در برخورد با حوادث می تواند از جمله تغییر و تحول شناختی انسان محسوب گردد که به کاهش فشارهای روحی و روانی کمک می کند. نتیجه این تحقیق عبارت است از آنکه اگر انسان در مواجهه با حوادث و فشارهای روانی گوناگون حاصل از ایمان قوی و اعتماد به نفس و سطح معرفت بالا برخوردار باشد از آسیب کمتری برخوردار می شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :