چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188695
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1392 11:8
تعداد بازدید : 127

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

سیره اقتصادی امام علی علیه السلام

سيره اقتصادي به معناي بررسي تحليلي – تاريخي رفتارهاي اقتصادي است. يكي از ويژگي هاي اين مفهوم اختصاص آن به پديده ها و رفتارهاي اقتصادي است كه در محدوده زندگي فرد اتفاق افتاده اند. از اين رو بررسي انديشه هاي اقتصادي فرد اساساً از شمول اين عنوان خارج خواهد بود و بدين ترتيب، موضوع بحث اين مقاله بررسي و تحليل پديده ها و رويدادهاي اقتصادي در زندگاني امام علي (عليه السلام) مي باشد. به يقين حكومت امام علي (عليه السلام) حكومتي ممتاز در همه ابعاد به شمار مي رود و تنها حكومتي كه بعد از حكومت پيامبر در همه ابعاد به نشر و تبيين معارف ديني و مبارزه با انحرافات و كجروي ها در حوزه هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي، ديني و فرهنگي پرداخته است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 سیره اقتصادی امام علی علیه السلام

 

 

1392

 

 مریم بدری

 

 

اکرم اسماعیلی

آقای علی اکبر رضایی صدر

 

سيره اقتصادي، اصلاحات اقتصادي، اقتصاد امام علي (عليه السلام)، امام علي(عليه السلام)، عدم ذخيره سازي. 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اقتصاد به معني ميانه روي و پرهيز از افرط و تفريط در هر فعاليتي است و سيره به معناي حركت يا رفتاري است كه جهت خاص را پي مي گيرد.

سيره اقتصادي به معناي بررسي تحليلي تاريخي رفتارهاي اقتصادي است. يكي از ويژگي هاي اين مفهوم اختصاص آن به پديده ها و رفتارهاي اقتصادي است كه در محدوده زندگي  فرد اتفاق افتاده اند. از اين رو بررسي انديشه هاي اقتصادي فرد اساساً از شمول اين عنوان خارج خواهد بود و بدين ترتيب، موضوع بحث اين مقاله بررسي و تحليل پديده ها و رويدادهاي اقتصادي در زندگاني امام علي (عليه السلام) مي باشد.

به يقين حكومت امام علي (عليه السلام) حكومتي ممتاز در همه ابعاد به شمار مي رود و تنها حكومتي كه بعد از حكومت پيامبر در همه ابعاد به نشر و تبيين معارف ديني و مبارزه با انحرافات و كجروي ها در حوزه هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي، ديني و فرهنگي پرداخته است.

از آنجا كه حاكمان جامعه اسلامي بعد از پيامبر علاوه بر انحراف در ابعاد سياسي و ديني، در بعد انديشه و عملكرد اقتصادي نيز دچار انحراف از آموزه هاي قرآن كريم و سيره نبوي شدند، تلاش امام علي (عليه السلام) در دوران حكومت اصلاح ساختار اقتصادي حاكمان پيشين و ارائه الگويي منطبق با قرآن و سيره نبوي در حوزه سياست هاي اقتصادي بوده است. اين نوشتار تلاش دارد به روش توصيفي و تحليلي بر اساس اسناد و مدارك تاريخي به بيان سيره امام در توليد، كسب، مصرف و تخصيص درآمد و سپس اصلاحات اقتصادي امام (عليه السلام) در حكومت بپردازد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :