دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188694
تاریخ انتشار : 24 دی 1393 11:1
تعداد بازدید : 128

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه قاسم بن الحسن علیهماالسلام

مدیریت زمان در نهج البلاغه

از آنجا که زمان به معنای وقت زیاد یا کم، مبحثی حیاتی در زندگی انسان به شمار می آید و موهبتی غیر قابل برگشت در عمر فناپذیر اوست ...

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مدیریت زمان در نهج البلاغه

24/10/93

مریم ظهرابی

 

مینو علیمیرزایی

علی اکبر رضایی

 

زمان، مدیریت، فرصت، نهج البلاغه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از آنجا که زمان به معنای وقت زیاد یا کم، مبحثی حیاتی در زندگی انسان به شمار می آید و موهبتی غیر قابل برگشت در عمر فناپذیر اوست لذا مدیریت زمان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده وهماهنگ نمودن و رسیدن به هدف را تبیین می نماید. مولا علی علیه السلام که خود نگاه ویژه ای به مدیریت زمان دارد زمان را به سیّالیت و جدیت متّصف می داند که عواملی چون محدودیت عمروفناپذیری دنیا در مقابل بقا ورستگاری آخرت ، زمان دار بودن تکالیف شرعی و تخلّق به اخلاق الهی از انگیزه های مهم شکل گیری آن است.

ضمن اینکه حضرت به فرصتهای تکرار ناپذیر زندگی اشاره  نموده  مانند فرصت حیات و سلامتی و... که شناخت و مدیریت صحیح آنها موجبات آسایش و رستگاری را فراهم می نماید.آینده نگری حضرت برپایه اتکاء به علم غیب وتوجه به آیات الهی درتکوین و تشریع صورت گرفته و وآینده راپیش چشمان آن حضرت چون حال روشن نموده است.

هدف، اصلی ترین مبنای مدیریت زمان است که بر پایه خود شناسی و پرهیز از آرزو های دست نیافتنی شکل می گیرد. هر فرد با شناخت دقیق از قابلیت ها و تقسیم مناسب وقت و تشخیص صحیح اولویت امور می تواند برنامه جامع و کاملی برای روز و سال خود تهیه نماید . البته باید توجه داشت که درراستای اجرای برنامه محاسبه وکنترل اعمال موجب موفقیت وی خواهد شد. تدارک فرصتهای از دست رفته ،الگو قرار دادن پیامبران وائمه،همچنین شناخت صحیح موانع مدیریت زمان می توان به نظام عملی مدیریت زمان دست یافت.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :