دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188669
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1392 9:39
تعداد بازدید : 177

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه قاسم بن الحسن علیهماالسلام

جایگاه معصومین در تبیین قرآن

موضوع رساله جایگاه معصومین علیهم السلام در تبیین قرآن از جمله مباحث کلامی – علوم قرآنی است . قرآن کتاب هدایت است تا روز قیامت ؛ اما ...

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

جایگاه معصومین در تبیین قرآن

 

30/6/92

 

زینب کیانی

 

نفیسه سادات شیخ السلام

 

سید مجتبی تدین

 

تبیین ، تأویل ، تفسیر ، مبیّن ، ظاهر ، باطن ، متشابه ، مجمل ، معجزه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع رساله جایگاه معصومین علیهم السلام در تبیین قرآن از جمله مباحث کلامی علوم قرآنی است . قرآن کتاب هدایت است تا روز قیامت ؛ اما بهره مند شدن از این امر ( هدایت الهی ) مستلزم آن است که خداوند در کنار کتاب هدایت خویش ، مبیّنی را قرار دهد که به بیان مراد الهی بپردازد ، رفع اختلاف کرده و از علومی که خدا به او عطا فرموده و مردم نمی­دانند ،با توجه به امکانات و شرایطش به آنان تعلیم دهد . تبیین در کاربرد لغوی به معنای آشکار شدن ، آشکار کردن و توضیح دادن می­باشد و اعم از تأویل ( کشف مراد الهی از باطن قرآن ) و تفسیر ( شرح معانی آیات ) است . اساس نظریه همراهی قرآن و مبیّن مطابق عقل و سیره عقلا بوده و آیات و روایات بر آن صحه می­گذارند . قرآن معجزه پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله می­باشد و هر معجزه ای لزوم مراجعه به مبیّن را اثبات می­کند . در مورد قرآن که معجزه ای کلامی است .

حق بیان برای خداوند محفوظ بوده و چون اعجاز آن منحصر به فصاحت و بلاغتش نبوده ، بلکه برخورداری از معانی و مفاهیم ژرف و آموزه های عالی از ابعاد قرآن است ، لذا تنها راه عقلایی برای پی بردن به نحوه استفاده از آن ، بیانات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از جانب خدا و تبعیت مطلق از ایشان می­باشد ، وجوب اطاعت از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و اطلاق شأن تبیین و تعلیم قرآن برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دلیلی روشن بر لزوم مراجعه به تمامی بیانات ایشان در مورد قرآن در هر سطحی از بیانات و تسلیم می­باشد . قرآن کریم ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آلهرا به عنوان مبیّن خود ، تلاوت کننده آیات قرآن ، تزکیه کننده مردم و تعلیم دهنده کتاب معرفی می­کند . همچنین قرآن کریم و روایات در راستای شأن تبیینی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، ائمه اطهار علیهم السلام را وارثان این شأن به عناوین ذیل مطرح می­نماید : راسخان و ریشه داران در علم ، حاملان و صاحبان علم .

رتبه معناداری مربوط به ظواهر آیات قرآنی است و ظواهر قرآن پیش از فحص از قرائن بیان معصومین علیهم السلام فاقد حجیت می­باشد ، اما رتبه حجیت الهی مربوط به مراد الهی از آیات بوده که تنها بعد از رجوع به بیانات معصومین علیهم السلام تجلی می­یابد . نتیجه این تحقیق عبارت است از این که قرآن نیازمند تبیین از سوی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام می­باشد .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :