دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188657
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1389 7:39
تعداد بازدید : 343

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

ذکراز دیدگاه قرآن و سنت

اعتقاد ما بر این است که سرمنشأ و استمرار همه خوبی ها ، خیرها ، زیبائیها روشنایی ها خداست ؛ و بدی ها ، پلشتی ها ، زشتی ها ، تاریکی ها به خاطر دوری و فراموشی خداست . هر شخص و قوم و ملتی به اندازه ارتباط و اتصال به خدای تعالی از او رحمت و برکت و خیر و روشنایی می گیرد و به اندازةدوری و قطع ارتباطش با او ، از مواهب و مراحم خدای متعال محروم می گردد . و به عبارت دیگر ، برآیند همه کتب آسمانی و آمدن رسل الهی برای توجه دادن و ارتباط برقرار کردن بین خدای عزوجل و بندگان او می باشد و در این توجه و ارتباط وثیق است که برای بندگان ، رحمت ، سعادت ، رستگاری را به ارمغان می آورد و این ارتباط و توجه چیزی جز ذکر و یاد خدا نمی باشد. مهمترین نتیجه و راهکاری که این رساله ارائه می دهد این است که خواننده بتواند موانع ذکر ( غفلت ، توجه افراطی به دنیا ، دوستان نا اهل و گمراه ، هوای نفس ) را با توکل و استعانت از خداوند از روح وجان خویش بزداید. غفلت را با کسب آگاهی ، توجه افراطی به دنیا را با شناخت درست ماهیت دنیا ، دوستان نا اهل و گمراه را با شناسایی دوستان خوب و با تقوا و هوای نفس را با پاسخ ندادن به نداهای نفس اماره و روی آوردن هر چه بیشتر به معنویات از نفس خود پاک کند و جانش را آماده پذیرش انوار الهی کند و زمینه را برای تقرب به سوی خداوند و سیر إلی الله فراهم کند تا بتواند ذاکر واقعی و دائمی خداوند متعال باشد.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


ذکراز دیدگاه قرآن و سنت

1389
مریم تاجیک
حوریه کمیزی
فرزانه نیکو برش
ذکر

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


تحقیق حاضر پیرامون موضع ذکر از دیدگاه قرآن و سنت است که شامل پنج فصل  می باشد.  نویسنده سعی کرده تا در این فصول پیرامون ماهیت و حقیقت ذکر صحبت کند و خواننده را معنای واقعی و حقیقی ذکر آشنا گرداند . نویسنده در این تحقیق به معنای لغوی و اصطلاحی ذکر، معنای حقیقی ذکر ، سرچشمه ذکر پرداخته و پیرامون اهمیت و اقسام ذکر که شامل ذکر لفظی ، قلبی ، کثیر ، قلیل و دائم  می باشد بحث کرده و در مورد ثمرات ذکر که عبارتند از 1) آرامش روحی و قلبی 2) مصونیت از گناه 3) بصیرت و روشنی دل 4) فلاح و رستگاری 5) همنشینی خدا با انسان 6) یاد خدا نسبت به بنده صحبت کرده و به موانع ذکر و پیامدهای اعراض از آن اشاره کرده است که موانع ذکر عبارتند از : 1) هوای نفس 2) دوستان نااهل و گمراه 3) توجه افراطی به دنیا 4) غفلت و پیامدهای اعراض از یاد خدا عبارتند از : 1) تسلط شیطان بر انسان 2) قساوت قلب 3) زندگی مشقت بار و نابینایی در آخرت.

در این تحقیق به راههای وصول به ذکر و دستور العملهای آن پرداخته شده که راههای وصول به ذکر عبارت است از : 1) توجه و یاد نشانه های الهی 2) توجه و یاد علم خدا 3) توجه و یاد اینکه خدانی آنی موجودات را به خود رها نمی سازد 4) توجه و یاد قدرت الهی 5) تفکر و برهان 6) عبادت 7) ادعیه و اذکار و در پایان دستورالعملهای اخلاقی رسیدن به مقام ذاکرین خداوند بیان شده تا خواننده با عمل به آنها بتواند روز به روز ارتباط بهتری با خداوند برقرار کند و خداوند در زندگی  محسوس تر شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :