دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188653
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1390 6:40
تعداد بازدید : 473

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

تاثیرات شیر مادر در فرزند

خداوند در آیه 23 سوره نساء به محارم یعنی زنانی که ازدواج با آنها ممنوع است اشاره نموده است و بر اساس آن محرمیت از سه راه است ارتباط نسبی ( ولادت) ، ارتباط سسببی (ازدواج) ، از طریق شیرخوارگی (رضاع) .گرچه در این آیه به دو دسته یعنی خواهران و مادران رضاعی اشاره شده است ولی طبق روایات فراوانی محارم رضاعی منحصر به اینها نیستند ؛ بلکه طبق حدیث معروف حضرت رسول اکرم (ص) « یحرم من الرضاع ما یحرم من النسب» تمام کسانی که از نظر ارتباط نسبی حرامند از نظر شیرخوارگی نیز حرام می شوند . حقوق مدنی ایران نیز که برگرفته از فقه اسلامی است یعنی مستند به سه امر مهم قرآن ، سنت ، اجماع است . بحث قرابت رضاعی را پذیرفته ؛ البته اگر آن را منحصر در منع نکاح دانسته و سایر آثار قرابت نسبی مانند انفاق و توارث را در قرابت رضاعی نپذیرفته است ؛ قابل ذکر است که رضاع و اثبات آن شروط کامل خود را دارد . شیردادن به کودک یا از سوی خود مادر صورت می گیرد و و یا دایه ای برای فرزند در نظر گرفته می شود در فرض اول ؛ در ابتدا شیردادن حق مادر است و کسی نمی تواند مانع برای حقوق مادر باشد و البته مادر در فرض مذکور مستحق اجرت نیز است ، در حقوق مدنی ایران هم می توان همین نظر را یافت . در صورت فرض دوم بنابر شرایطی کودک شیرخوار فرزند رضاعی دایه خود می گردد که در این صورت مسأله محرمیت رضاعی که در قسمت فوق اشاره شده ، پیش خواهد آمد .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


تاثیرات شیر مادر در فرزند

1390
زهره مرادی سکینه منصوری
طوبی شاکری
شیر مادر - فرزند- تاثیر- شیر

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


     خداوند حکیم است و اقتضای حکمت کامله ی او همه چیز را در جای خود قرار دادن و آفرینش را بر مبنای انتظام عالمانه است لذا پژوهشگر با استعانت از حق تعالی سعی در بیان این نکات دارد : نگاهی به ترتیب شیر مادر از آغاز ترشح تا پایان دوره شیردهی و بررسی اثرات آن بر تأمین عوامل غذایی مورد نیاز کودک و آثار بی مانند آن در پاسداری از سلامت کودک و اثرات استثنایی آن در تأمین تندرستی مادر نمونه خوبی برای یک بررسی آسان ، در حکمت خداوندی است و چه بسیار که در  کلام معصومین (ع) همین نکته مورد اشاره واقع شده است .

    مادر در دوران حساس بارداری و شیردهی ؛ وظایف پرورشی نیز علاوه بر وظایف دیگر هم دارد؛ در مدت سی ماه که کودک مستقیماً از او تغذیه می کند مسئول حفظ دو نفر و دارای دو تکلیف است ؛ یکی برای خود و دیگری برای کودک هم در زمینه «تغذیه جسمانی و هم تغذیه روحانی .»

    از آنجا که خصائص مادر رابطه مستقیمی با سلامتی کودک دارد و حالات مادر در کودک اثر  می گذارد لذا مادر باید با وضو و آرامش خاطر بدون هیچگونه خیال باطل ،کودک را شیر دهد . در صورتیکه مادر بواسطه پاره ای مشکلات قادر به شیردادن به کودک نباشد و یا اگر  قادر است و مایل به انجام این کار نسبت به یافتن عنصری جایگزین برای مادر و سپردن کودک به زن دیگری است که از نعمت شیردادن برخوردار است ؛ این زن نیز باید ویژگی های خاص را دارا باشد .

    البته شیرخوردن طفل از این زن ، که  مادر طبیعی او نیست ؛ ایجاد یک نوع رابطه خویشاوندی را می نماید که در حقوق اسلام شرایطی را برای ایجاد و تحقق رابطه ذکر نموده اند ، قابل ذکر است که در حقوق اسلام اثر قرابت رضاعی را فقط از لحاظ منع نکاح عنوان نموده اند و آثار دیگر قرابت نسبی مانند انفاق و توارث در قرابت رضاعی وجود ندارد . قابل ذکر است که در انتها نویسنده سعی دارد به بیان شرایط و آثار رضاع و وظایف والدین در دوران شیردهی بپردازد.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :