چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188652
تاریخ انتشار : 6 مهر 1390 6:25
تعداد بازدید : 336

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

نگاهی به کهن ترین دین ایران باستان

در سال هاي بسيار دور پيش از ميلاد مسيح شخصي به نام زرتشت در ايران متولد شد كه در نوجواني باورهاي خرافي مردم و پرستش خدايان پنداري را نادرست تشخيص مي دهد از خانواده و مردم فاصله مي گيرد و به طبيعت پناه مي برد و پس از بازگشت دين تازه اي مي آورد كه پس از مدتي به عنوان مذهب رسمي ايران باستان برگزيده مي شود. كتاب مقدس او را اوستا مي نامند كه شامل 5 بخش يسنا، ويسپرد، شيت، ونديداد و خرده اوستاست. اصول بنيادي و اساسي دين او شامل 9 اصل است كه از ميان آن سه اصل توحيد، نبوت و معاد از مشتركات بين اديان مي باشد. زرتشتيان، اهورا مزدا را به عنوان پروردگار و خالق نيكي ها و اهريمن را خالق شرور و بدي ها مي دانستند و از همين جا بود كه توحيدشان خدشه دار و به ثنويت دچار گرديد ولي ايشان، همواره براي اين مطلب، توجيهات فراواني مي آورند. ايشان به زندگي آخرت و حيات عقبي، ايمان دارند ولي كتاب مقدس زرتشت يعني گاتاها در مورد كيفيت معاد سكوت كرده است. در مورد اعتقاد به منجي، ايشان به سه موعود باور دارند كه آخرين آنها، رستاخيز برخواهد انگيخت. يكي ديگر از اصول اعتقادي ايشان، احترام به چهار عنصر مقدس از جمله آتش است كه براي آن تشريفات و مراسم خاصي دارند. از جمله مراسم عبادي فردي ايشان، نماز و روزه و آداب طهارت و مراسم سدره پوشي است. هم چنين مراسم ازدواج و بدرود با درگذشتگان را مي توان از جمله احكام اجتماعي ايشان شمرد. زرتشتيان در طول سال، جشن ها و مراسم شادي بسياري دارند كه به سه بخش: آيين هاي گذر (جشن هاي پيش از تولد نوزاد، جشن هاي تولد، مراسم سدره پوشي و مراسم ازدواج و مرگ) و جشن هاي ديني و مذهبي (جشن هاي فروردين، گاهنبارها و جشن هاي ماهانه) و هم چنين جشن هاي ملي و ميهني (نوروز، مهرگان و ...) تقسيم مي گردند. از ديدگاه اسلام و از منظر آيات و روايات كه در مورد لفظ مجوس (كه منظور از زرتشتيان است) مي توان ايشان را در رديف پيروان اديان الهي دانست.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نگاهی به کهن ترین دین  ایران باستان

1390
فائزه بیدگلی
عزت الله نصیری
طوبی شاکری
زرتشت، اوستا، سوشيانس

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


آن چه در برابر خواننده ی عزیز قرار دارد، گذری است بر معرفی کهن ترین دین ایران باستان و بررسی اجمالی معتقدات و آداب و رسوم این دین و هم چنین اشاراتی نیز درباره ی دیدگاه اسلام به این آئین داشته است.

و لذا خواننده ی محترم با مطالعه ی این تحقیق به این مهم دست خواهد یافت که دین زرتشت دینی است که در گذر زمان دچار انحرافات و تحریف های بی شماری شده است و دیگر خبری از آن توحید اولیه که شخص زرتشت، مردم را به آن دعوت می کرد نیست.

غرض حقیر از نگارش این متن به همین منظور برآورده می شود که از راه عقلی و منطقی، ضعف و نقص اين دين آشکار و استواری و شکوه دین اسلام بیش از پیش روشن گردد.

اگر این تحقیق، پس از تهجدی که در جمع آوری و تنظیم آن به عمل آمده، بتواند قدمی هر چند کوچک در راه اعتلای هر چه بیشتر دین مبین اسلام که غنی ترین فرهنگ هاست بر دارد، رسالت خویش را به انجام رسانده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :