چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188650
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1390 5:12
تعداد بازدید : 394

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

اسراف و تبذیر

بدون شک ، نعمتها و مواهب موجود در کره زمین ، برای ساکنانش کافی است ، اما به یک شرط و آن اینکه بیهوده به هدر داده نشوند ، بلکه به طور صحیح و معتدل و دور از هرگونه افراط و تفریط مورد بهره برداری قرار گیرد، و گرنه این مواهب آنقدر زیاد و نامحدود نیست که با بهره گیری نادرست آسیب نپذیرد . وای بسا اسراف و تبذیر در منطقه ای از زمین باعث محرومیت منطقه دیگری شود ، و یا اسراف و تبذیر انسانهای امروز باعث محرومیت نسلهای آینده گردد. در نظام اقتصادی اسلام ، برای از بین بردن فقر و محرومیت از جامعه و نیز پرکردن شکاف بین فقیر و غنی ، راه حلهایی وجود دارد که در صورت به کار بستن آن به طور قطع و یقین ، در کوتاهترین مدت ، جهان شاهد نابودی این پدیده شوم حیات بشری خواهد بود، و تحریم اسراف یکی از این راه هاست. بنابراین اگر ما بتوانیم تجملات زندگی را حذف کنیم و رعایت اقتصاد و میانه روی را در همه حال مدنظر و برنامه عمل قرار دهیم به استقلال کشور کمک کردایم و به پیروزی نهایی نزدیکتر شده ایم .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


اسراف و تبذیر

1390
نفیسه کریمی
عزت الله نصیری
فرزانه نیکوبرش
اسراف - تبذیر-صرفه جویی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


بدون شک خداوند از بدو آفرینش انسان در پی برطرف کردن نیازهای او نیز بوده است و مواهب و نعمتهای موجود در کره زمین برای تمام ساکنانش کافی است ، به شرط اینکه این مواهب و نعمتها درست و به جا مصرف گردد و بیهوده به هدر داده نشود ، زیرا این منابع با اینکه زیاد هستند اما نامحدود و پایان ناپذیر نیستند و در صورت استفاده نا به جا آسیب می پذیرند .

قرآن و روایات فراوانی که در این زمینه به دست ما رسیده است همه ضمن راهنمایی به استفاده درست از این نعمتها سعی کرده جلوی سوء استفاده از آن را گرفته و به اعتدال  و میانه روی توصیه می کند .

در این تحقیق با حول و قوه الهی و بر حسب وظیفه و با توجه به پیام مقام معظم رهبری که فرمودند : ما ملت باید به عنوان یک عیب ملی به اسراف و تبذیر نگاه کنیم  بر آن شدم تا به بررسی در مورد انواع اسراف که اسراف در منابع طبیعی ، بیت المال  مخارج شخصی و انفاق مستحب می شود بپردازم ، و به دنبال آن عواملی که باعث انجام این گناه کبیره می شود ذکر گردیده است ، در ضمن بیان پیامدهای سوء اسراف باعث می شود تا انسان با استفاده به جا از این مواهب الهی خسرالدنیا و الاخره نشود ، و با پیشگیری و درمان اسراف و تبذیر می توان از عواقب شوم آن جلوگیری نمود و با این کار آثار درمان اسراف و تبذیر را در زندگی شخصی و اجتماعی مشاهده کرد .

در واقع راه راست یا چپ به ضلالت و گمراهی انسان منتهی می شود و آنچه انسان را به هدف اصلی می رساند همان راه میانه و اعتدال و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط می باشد . بنابراین تمام نعمتهایی که خدا به ما روزی نموده وسایل و ابزار بقاء انسان می باشد نه فساد و تباهی در کره زمین که در این صورت فرد دچار خشم خداوند و گرفتار عذاب دوزخ خواهد شد 


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :